Тваринництво

Чим дрібніше вапняк, тим гірше перетравлюється фосфор у раціоні свиней та птиці

Компанія «Біохем Україна» нещодавно провела лабораторне дослідження в акредитованій лабораторії у Південній Африці практично всіх масивів вапняку, який використовують в Україні та загалом у світі під час виробництва комбікормів. Метою було визначення балансу між розчинністю вапняку і його розмірами.

Встановлено, що в основному в Україні використовують вапняк, згідно з ДСТУ, розміром 0,14 мм. Його розчинність у кислому середовищі в перші 5 хвилин становить 90%, що свідчить про високе утворення нерозчинного комплексу з фітатом.

Другий вид вапняку, який найчастіше зустрічається на сході України, – крупністю 0,25 мм із низькою розчинністю і з мінімальною віддачею Са+. Наприклад, у Німеччині середньостатистичний зразок неподрібненого вапняку має 90% розчинності в перші 5 хвилин, тобто у фітази є значно більше часу взаємодіяти з вапняком.

На підставі проведених лабораторних досліджень компанія обрала еталон розчинності залежно від крупності. Так, крупність вапняку має бути 0,15-0,8 мм, розчинність подрібненого вапняку від 60% у перші 5 хвилин і до 85% – через 30 хвилин, а за великої крупності – 0,8 мм, розчинність – 40-80%.

Враховуючи результати дослідження, у компанії стверджують, що чим дрібніше вапняк, тим гірше перетравність фосфору в раціоні свиней та птиці.