Через брак заліза в птиці змінюється колір пір’яного покриву
За дефіциту заліза в птиці порушується утворення еритроцитів, виникають ознаки анемії, змінюється колір пір’яного покриву. На патологічному розтині виявляють крововиливи в нирках, орган збільшується в розмірах, у той час як селезінка, навпаки, зменшується.
Залізо належить до елементів, які беруть участь в окислювально-відновних реакціях поряд з токоферолами. Воно входить до складу дихальних пігментів, цитохромів, гемоглобіну, багатьох ферментів та інших різноманітних хімічних сполук.
Залізо бере участь у процесах переміщення кисню до тканин, стимулює функцію кровотворних органів. Обмін і засвоєння заліза пов’язані з вмістом у раціоні вітамінів В12, В6, С, фітатів, кальцію, міді та залежить від інтенсивності утворення залізозв’язуючого білка.
Залізо також знаходиться в м’язах, сироватці, печінці.
У разі надлишку заліза в раціоні птиці в її організмі відбуваються суттєві біохімічні зміни, зокрема зниження концентрації вітамінів А і Е, підвищення активності щитоподібної залози, зниження концентрації міді.
Надлишок заліза (250-300 мг/кг корму) блокує здатність амінокислот, що містять сірку, створювати вільні S4-групи. В результаті сповільнюється ріст птиці, в шлунку з’являються ерозії.
У такому разі потрібно підвищити вміст амінокислот, що містять сірку, на 15-20% і, відповідно, рівень протеїну.
За збільшення в раціоні птиці кальцію та сірки потреба в надходженні заліза зростає. Залізо вводять для птиці у премікси в формі сірчанокислих солей.
Нагадаємо, брак марганцю у птиці призводить до змін у кістках.