Тваринництво

Часто СТРГ є інструментом легалізації масштабного браконьєрства, – експерт

Рибне господарство України потребує переосмислення, особливо щодо спеціальних товарних рибних господарств (СТРГ).

Про це пише у своїй колонці на Аgrotimes голова громадської спілки «Риба України» Любомир Гайдамака.

Адже на практиці СТРГ часто виступають інструментом легалізації масштабного браконьєрства, наголошує він. Серед типових порушень:  

  • декларування формального зариблення, яке не відбувається;
  • фіктивний облік рибопродукції ‒ звіти зі значними цифрами, що не підтверджуються фактично;
  • уникнення податків і рентних платежів через мінімальні показники у документах;
  •     монополізація доступу до водойм, що унеможливлює прихід нових учасників ринку.

«Особливо показовий приклад ‒ із судаком. У звітах фігурують тисячі тонн цієї риби, хоча вирощування судака в аквакультурі технологічно складне і мало поширене в Україні. Переважно це ‒ незаконний вилов у великих водоймах, оформлений через СТРГ», ‒ зазначає Любомир Гайдамака.

Експерт вважає, що просте скасування прокуратурою режиму СТРГ через відсутність належної правової бази та численні порушення – не стратегія.

«Риба України» своєю чергою пропонує гібридну модель управління водними біоресурсами, що поєднує три компоненти:

  1. Аквакультура. Підприємства, що реально вирощують рибопосадкову продукцію для зариблення чи товарного вирощування. Це ‒ ключ до зменшення тиску на дикі запаси.
  2. Промислове рибальство. Законне, контрольоване вилучення біоресурсів за науковими лімітами, з чіткими правилами, звітністю, електронним обліком і маркуванням знарядь лову. Промисловики мають бути партнерами у збереженні ресурсів.
  3. Організації рибалок-любителів. Громадські об’єднання як оператори місць платного рибальства, відповідальні за дотримання правил і створення умов. Це ‒ легальний доступ громадян до риболовлі, а  також кошти на підтримку водойм.

«Лише спільне функціонування цих сегментів на основі прозорих правил й наукового підходу забезпечить сталий розвиток галузі», ‒ наголошує Любомир Гайдамака.

Як повідомлялося, Верховна Рада ухвалила за основу в першому читанні проєкт Закону «Про стимулювання економічного розвитку галузі рибного господарства».