Тваринництво

Ацидоз рубця у корів спричиняє висока частка концентратів із легко доступним крохмалем у раціоні

Ацидоз рубця часто реєструють у корів на початку лактації, коли їм згодовують корми невідповідної структури.

Збільшення в раціоні корів концентратів вище допустимих норм порушує травлення в рубці, що є причиною виникнення ацидозу рубця. Головна причина виникнення захворювання – додавання в раціон високої частки концентратів із легко доступним крохмалем насамперед для мікрофлори рубця.

Активне зростання мікрофлори супроводжується підвищенням концентрації летючих жирних кислот і молочної кислоти, що призводить до зниження рН рубцевого вмісту і пригнічення румінації – настає атонія, й корова втрачає апетит.

Підвищення концентрації молочної кислоти вище від норми пов’язують із гострим (лактатним) ацидозом, тоді як за її меншої концентрації перебігає субклінічний ацидоз.

Він супроводжується пригніченням росту рубцевих бактерій, що забезпечують до половини потреби організму повноцінним протеїном.

Крім того, знижується забезпеченість організму вітамінами групи В, більшість із яких регулюють енергетичний обмін і біосинтез білка. Одночасно пригнічуються бактерії, які перетравлюють клітковину, що своєю чергою призводить до дефіциту доступної енергії, спричиняючи її негативний баланс.

Установлено, що за зниження рН рубцевого вмісту з 6,4 до 5,5 перетравність клітковини падає з 55% до 35%, що еквівалентно втраті 2,5 л молока на добу.

Ацидоз може спостерігатися до отелення, але частка хворих корів є невеликою. Проте вже в перший тиждень захворюванню піддається до 70% поголів’я. Тільки до кінця другого місяця інтенсивність захворювання починає знижуватися.

Як повідомлялося, найпоширенішим методом діагностики кетозу є виявлення в сироватці крові бетагідроксибутирату на п’ятий день після отелення корови.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!