Тваринництво

75% випадків смерті птиці через тепловий стрес припадає на самців

Для птиці термонейтральною є зона від 18 °С до 24 °С, пише журнал «Наше птахівництво».

Коли температура повітря у пташнику вища за 27 °С, а вологість у межах 80%, у птиці підвищується температура тіла, прискорюється серцебиття, дихання, відбувається інактивація і пригнічення вторинних функцій, імунної, репродуктивної систем.

Якщо температура збільшується до 30-32 °С, птиця споживає менше корму і п’є більше води. Після 38 °С у стаді зростає смертність. За температури 43 °С смерть птиці настає впродовж трьох годин (алкалоз, зупинка серця, дихання).

У бройлерів та індиків через тепловий стрес підвищується конверсія корму, зменшуються прирости та вихід м’яса, зростає кількість некондиційної птиці, падіж тощо.

У несучок знижується продуктивність, розмір яйця, погіршується якість шкаралупи, вони втрачають вагу.

У репродуктивної птиці погіршується якість сім’я, розвивається безпліддя, зменшується фертильність.

Чим старша птиця, тим вона сприйнятливіша до стресу. Самці сприйнятливіші до нього через більшу вагу. 75% випадків смерті через тепловий стрес припадає на самців.

Порушення механізму терморегуляції у птиці може спровокувати дегідратацію через знесилення, алкалоз і серцеву недостатність через порушення кислотно-лужного балансу і надмірне накопичення калію у крові, печінкову недостатність (симптоми схожі з жировою інфільтрацією печінки), ниркову недостатність, спричинену надмірним споживанням води та прискореним сечовипусканням, скорочення споживання корму.

Як повідомлялося, тунельна вентиляція найефективніше долає тепловий стрес птиці.