Тваринництво

2 групи чинників, що спричиняють мастит у корів

Чинники, що призводять до виникнення маститу в корів, умовно можна поділити на дві групи: ті, що сприяють виникненню захворювання; ті, що безпосередньо його спричиняють.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

До першої групи належать порушення чи відсутність гігієни утримання й доїння; порушення технології доїння; недостатня, незбалансована годівля; відсутність моціону; неправильний запуск тварини; переохолодження, протяги, а також індивідуальні особливості тварин: висока продуктивність, спадкова схильність і нерівномірний розвиток чвертей вимені, їхній фізіологічний стан, вік, загальний стан організму.

До другої групи належать такі чинники, як-от мікроорганізми, травми, а також системні та інфекційні захворювання.

Мастит може виникнути практично на будь-якій стадії фізіологічного стану корови: у період лактації, запуску, сухостою, після отелення.

Розрізняють багато видів маститів. Залежно від перебігу й виду запалення, їх можна поділити на клінічні з яскраво вираженими характерними симптомами (набряк вимені, підвищення місцевої та загальної температури тіла, зміни якісних показників молока тощо) та субклінічні, коли видимі зміни не спостерігаються.

За характером запалення клінічні мастити поділяють на серозний, катаральний, гнійний, фібринозний, геморагічний і специфічний. Діагностувати їх нескладно, бо всі ознаки добре помітні.

Субклінічний, або прихований мастит – найчастіше запалення вимені, яке не супроводжується жодними клінічними ознаками. При цьому відбуваються незворотні морфологічні зміни залозистої частини вимені, що знижують молочну продуктивність та погіршують якість молока. Часто субклінічні мастити можуть переходити в гострі форми.

Як повідомлялося, доїльне обладнання дозволяє виявляти мастит корів на початковій стадії.