Яке обладнання потрібно для сушіння зерна на скрапленому вуглеводневому газу
Сушарка, що працює на скрапленому вуглеводневому газу, потребує значно менших затрат, ніж та, що використовує природний газ. Та для продуктивної роботи потрібно правильно підібрати обладнання.
Про це під час Всеукраїнського практичного форуму «Власний елеватор» розповів директор Вендичанського елеватора, що входить до складу «ЕПІЦЕНТР АГРО» Роман Хмарук.
Часто забезпечення елеватора природним газом є нерентабельним. З такою проблемою зіштовхнулися у агрохолдингу «ЕПІЦЕНТР АГРО» й прийняли рішення про використання іншого виду палива для сушіння – вуглеводневого скрапленого газу.
«Загальна потужність пальників сушарок елеватора складає понад 51 МВт. Такий показник забезпечили, підібравши відповідне обладнання:
- Ємності для зберігання. На основі власного досвіду я рекомендую мати запас газу не менш, як на 7 днів безперервної роботи, щоб не залишитися без палива у пік сезону. Минулого року ми просушили понад 130 тис. т кукурудзи з середньою вологістю 26,5%. У наших газосховищах загальний об’єм ємностей становить 300 м3 або 120 т газу за одночасного зберігання. Під час пікових навантажень цих запасів вистачає приблизно на 6 днів, у звичайний час, коли вологість зерна не перевищує 25% – до 9 днів безперервної роботи.
- Станція зливу/наливу, де розвантажуються автомобілі. Також їх можна завантажити газом, оскільки є потреба ревізії ємностей раз на 5 років для подовження терміну їх експлуатації.
- Насосна станція перекачування. Вона виконує переміщення газу в рідкому стані на випарники або в автомобіль.
- Випарники. Вони переводять газ із рідкого стану в газоподібний. Ми користуємось випарниками, що працюють на газу. Є також електричні.
- Регуляторна група. Вона регулює робочий тиск під час подачі газу на сушарку. У нас встановлено універсальні пальники, що працюють і на скрапленому, і на природному газу. Таким чином різниця в роботі для оператора не відчутна.
- Система газопроводів зрідженої та парової фази із запірною арматурою.
- Ресивер для рівномірної подачі газу. Він згладжує імпульси під час подачі газу на сушарку, щоб не було коливання тиску. Зазвичай він використовується в разі подачі газу на великі відстані.
- Система раннього виявлення витоку газу», – розповів Роман Хмарук.
Нагадаємо, сушіння на скрапленому вуглеводневому газу є вдвічі дешевшим, ніж на природному.