Техніка

Як обрати найбільш оптимальну технологію ґрунтообробітку

технологія ґрунтообробітку

Щороку питання дефіциту вологи все гостріше постає перед українськими аграріями. Разом з тим кожен прагне оптимізувати витрати підприємства. У зв’язку з цим доцільним є аналіз системи ґрунтообробітку щодо її економічної доцільності та кліматичної ефективності.

Про це AgroTimes розповів агроном ПП «Форватор» Іван Гнатишин (Тернопільська обл.).

Господарство «Форватор», що має в обробітку близько 4,5 тис. га, вирішило застосувати на своїх полях три різних системи ґрунтообробітку, щоб побачити, за якої найкраще накопичується й зберігається волога, чи виправдовують себе витрати пального на оранці, та де можна зекономити ресурси.  

Так, по 200-300 га відвели під глибоке розпушування та дискування, а решту залишили під оранкою.

«Після збору врожаю ми лущимо стерню й потім оремо плугами Lemken і Gregoire Besson на глибину 22-25 см, а під кукурудзу й соняшник навіть 30 см досягаємо. Оремо з передплужником, що підрізає скибку ґрунту й переміщує її на дно борони. Верхній шар постійно міняється з нижнім, і так структура ґрунту покращується. Глибоке розпушування виконуємо італійським знаряддям Maschio Gaspardо на глибину 30-35 см. Дискуємо потужною комбінованою дисколаповою бороною Gregoire Besson на глибину 15-20 см. Ззаду вона обладнана котками, що після розпушування й викидання грудок землі на поверхню, притискають ґрунт, підтягуючи вологу з нижніх шарів», – розповідає агроном.

За допомогою глибокорозпушувача в господарстві також борються з хвощем польовим. Незважаючи на брак вологи, бур’ян розповсюдився через наявність ділянок з поверхневими водами. Його намагаються знищити, застосовуючи хімічні препарати і виконуючи глибоке розпушування на глибину 35-40 см. Зокрема, ефективність такого рішення ще досліджують.  

«Навесні будемо сіяти ярі культури й подивимось, на полях з якою системою ґрунтообробітку накопичиться більше вологи, де сходи з’являться раніше й буде кращий розвиток рослин. Тоді оберемо найбільш ефективну для нашого господарства технологію обробітку ґрунту», – додає Іван Гнатишин.

Нагадаємо, в умовах зміни клімату можна застосувати комбінований обробіток ґрунту.