Техніка

Виробництво біометану зможуть опанувати навіть середні фермери

Виробництво біометану зможуть опанувати навіть середні фермери

Основним постачальником сировини для виробництва біометану є аграрний сектор. 

Про це повідомляє пресслужба Міністерства аграрної політики та продовольства України.

«Виробництво біометану —  це своєрідна переробка, в якій зацікавлена Україна, адже це також створення доданої вартості. За розвитком цього напряму майбутнє і воно вже активно стартувало у Європі», —  зауважив заступник міністра агрополітики Віталій Головня.

Він додав, що всі, хто на сьогодні займаються виробництвом біометану, мають набагато більший заробіток на 1 га, ніж ті, хто вирощує та продає зерно.  За його словами, це найпростіша найефективніша переробка, яку можуть освоїти навіть середні фермери. Також важливим фактором є те, що біометанові заводи окрім біометану генерують дигестат, який може стати основним органічним добривом, необхідним для відродження українських грунтів. 

Голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха наголосив, що сектор енергетики в Україні розвивається досить стабільно. З 2010 року по 2020-ий він зріс у 3 рази. Якщо 13 років тому вклад в біоенергетику був на рівні 1,4 млн тон н.е., то в 2020-му  – вже  4,2 млн тонн н.е.

«Якщо це перевести в газ, то можна сказати, що у 2020-му році біоенергетика заміщала в Україні 5,2 млрд кубів природного газу на рік. У цілому в тому році Україна спожила десь 30 млрд кубів природного газу, це могло бути всі 35, якби не біоненергетика. Тобто біоенергетика вже замістила понад 15% природного газу», —  зазначив Георгій Гелетуха.

Він додав, що середній темп приросту складає 11% на рік. Також Голова правління Біоенергетичної асоціації України підкреслив, що ЄС прийняв амбітні плани з виробництва біометану (REPowerEU) і планує до 2030 року виробляти 35 млрд куб м/рік. Україна може забезпечити до 30% цих потреб. 

Серед основних переваг України на ринку біометану було названо розвинуті системи газових мереж і наявність газового обладнання.

«Нам для цього не потрібні додаткові інвестиції. Україна може запропонувати найдешевшу сировину для виробництва біометану, оскільки має найбільшу площу с/г угідь в Європі», —  зауважив Голова правління Біоенергетичної асоціації .

У найближчі 10 років біометан домінуватиме серед усіх відновлювальних газів.

У Європі станом на 2022 рік вже побудовано 1222 біометанових заводів.

«Ми оцінюємо потенціал виробництва біометану в Україні на рівні 10 млрд кубів на рік. Половину плануємо отримати із решток с/г культур. Наразі лідерами з виробництва біометану є Вінницька, Київська, Черкаська області. У цих регіонах виробництво біометану може складати від 700-850 кубів на рік», — резюмував Георгій Гелетуха.

Нагадаємо, у світі прогнозується зменшення політичної підтримки ринку біопалива.