Технологічними інноваціями можна зекономити 7-8 тис. грн/га пшениці
Тільки шляхом технологічних інновацій (упровадження точного землеробства, комбінованих агрегатів, мінімального ґрунтообробітку) можна отримати до 7000–8000 грн економії матеріальних витрат на матеріально-технічні ресурси.
Про це в статті в журналі The Ukrainian Farmer наголошує Олександр Захарчук, доктор економічних наук, професор, завідувач відділом інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки».
«Аналіз нормативних витрат на прикладі одного з господарств Вінницької області у 2021 році продемонстрував, що витрати на 1 га вирощування пшениці озимої становили 25 тис. гривень за врожайності 64 ц/га. Собівартість 1 т становила 3906 грн. Матеріальні витрати у загальній собівартості продукції сягали до 60%. Тож їх оптимізація за допомогою інноваційних рішень приносить суттєву економію для підприємства», – наводить приклад учений.
Він узагальнює: якщо 2021 року загальні витрати на виробництво сільськогосподарських культур (пшениця, кукурудза на зерно, соняшник та соя) у господарстві розміром 550 га у середньому становили 30,5 тис. гривень на 1 га, то вже 2022-го очікується їхнє подорожчання до 39,7 тис. грн на 1 га, або на 30,2%. Це з тим, що господарство значну частину матеріальних ресурсів закупало восени й на початку зими минулого року.
«У 2022 році нормативні витрати озимої пшениці у цьому господарстві зросли більш як на половину через подорожчання мінеральних добрив, засобів захисту рослин, паливно-мастильних матеріалів та інших матеріальних ресурсів до 38 тис. гривень на 1 га.
Прості розрахунки показують, що тільки шляхом технологічних інновацій (упровадження точного землеробства, комбінованих агрегатів, мінімального ґрунтообробітку) можна отримати до 7000–8000 грн економії матеріальних витрат на матеріально-технічні ресурси», – робить висновки Олександр Захарчук.
Читайте також: Як здешевити технологію вирощування ріпаку без втрати врожайності