Овочі-Ягоди-Сад

Зеленні операції на винограді роблять, коли пагін виріс на 3 см

Завдяки зеленим операціям стимулюють розвиток лози, регулюють навантаження та якість грона. Важливо робити їх вчасно, коли пагін виріс на 3 см.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи»

«Зелені операції – основний елемент агротехніки у виноградарстві, яким можна регулювати розвиток куща протягом сезону, – розповів Андрій Гайдай, засновник розплідника щеплених саджанців винограду ТОВ «Виноград Одеса». – Наприклад, уявіть ситуацію: в останній момент у вас зламалася насосна станція або РЕС відключив за несплату електроенергію. І тоді досвідчений агроном просто прибере, наприклад, зайвий урожай з гілок і розв’яже цю проблему. Хто цього не зробить у таких умовах, на наступний рік не доотримає частину врожаю».

На думку спеціаліста, найголовніша рекомендація в застосуванні зелених операцій – робити їх вчасно, коли пагін виріс на 3 см, а не на 15 см. Різниця в 12 см на одному пагоні дає до пів кілограма на весь кущ. Якщо перевести цю масу в кількість внесених добрив, то виявиться, що втрачено 100 г корисних елементів на кожному кущі. 

«Тому, якщо ви відчуваєте, що можете зробити зелені операції ідеально тільки на тисячі кущів, то більше не садіть, інакше будуть втрати», – наголосив виноградар.  

За підрахунками Андрія Гайдая, на 1 га насаджень постійно протягом вегетації (із травня до початку збирання) повинні працювати мінімум дві людини, які займатимуться, зокрема, зеленими операціями. 

«Спочатку протягом травня слід повідламувати зайві пагони – це нормування, – перелічує спеціаліст. – Потім прибираємо зайві грона після цвітіння в червні. В липні робимо чеканку: прищипуємо точку росту основного пагону, щоб він вище не розвивав нові точки росту і спрямував все харчування на сонячні грона — тоді все піде в урожай.

Дуже важлива процедура – кільцювання. В Україні його ніхто не робить. Проте я бачив, наскільки ефективно цю операцію застосовують в Ізраїлі на великих площах. Вони роблять це спеціальним секатором у вигляді круглих ножиць. Завдяки кільцюванню перерозподіляється напрям елементів живлення всередині рослини. Якщо зробити на стовбурі біля основи куща надріз завглибшки до 1,5 мм, живильний потік не опуститься вниз і акумулюється в гронах, збільшиться розмір ягід. Це роблять на короткий період, коли виноград дозріває».

Читайте також: Столовий виноград краще вирощувати на арочних шпалерах