Овочі-Ягоди-Сад

Зелені операції на однорічках кісточкових проводять щотижня

Зелені операції на однорічних саджанцях кісточкових культур виконують регулярно,  приблизно раз на тиждень, щоб замість молодого деревця не отримати аморфний кущ.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».  

«Особливістю формування однорічок кісточкових культур є значні затрати ручної праці на зелені операції, які слід виконувати регулярно, приблизно раз на тиждень,

інакше замість молодого деревця отримаємо аморфний кущ, – радить Наталія Шевчук, кандидат сільськогосподарських наук з Національного університету біоресурсів і природокористування України. – Усі кісточкові культури, за винятком черешні, схильні до пробудження пазушних бруньок і утворення передчасних пагонів. Це означає, що отримати якісні кроновані однорічки не складно. Для цього в зоні крони залишають усі бічні розгалуження, і чим більше їх буде, тим вища якість саджанця».

У статті рекомендується така послідовність і строки виконання основних технологічних операцій:

• зрізування надземної частини підщеп над сортовою брунькою (зріз на бруньку) — перед початком вегетації (березень);

• видалення паростків підщепи — квітень — червень;

• пасинкування (виламування) передчасних пагонів у зоні штамба майбутнього саджанця — червень – липень. 

«Деревцям видаляють лише пагони-конкуренти, які утворюють із центральним провідником гострий кут та намагаються його обігнати», – наголошує авторка.

Щоб отримати кроновані однорічки черешні, вона радить виконувати регулярне прищипування верхівкових листків, як за формування кніп-бауму. За її спостереженнями, на таке втручання позитивно реагують більшість сортів.

На дослідних ділянках кафедри садівництва НУБіП України середній вихід саджанців сливи, аличі, абрикоси сягав 75 тис./га, персика і вишні — 55–60, черешні — 50, а собівартість становила 12–20 грн/саджанець.

Наталія Шевчук також ділиться лайфхаками для розсадникарів-початківців:

• можна виконати окулірування добре розвинених сіянців у шкілці, відсортувати окулянти під час викопування і висадити в чергове поле, навесні зрізати на бруньку й отримати позапланові саджанці з добре розвиненою кореневою системою;

• за умови загущених сходів у шкілці їх проріджують у фазі 2–3 справжніх листків. Видалені рослини висаджують у чергове поле, забезпечують хороший догляд і в серпні окулірують.

Читайте також: Окулірування кісточкових проводять з кінця липня по середину серпня