Європейські вина відтепер завозяться безмитно
В Україні з 1 січня 2021 року почало діяти нульова ставка мита на ввезення вина з ЄС.
Це передбачено зобов’язаннями України щодо обнулення імпортних мит на низку товарів протягом 7-річного періоду після укладення економічної частини Угоди про асоціацію з Євросоюзом. До цього мито на ввезення вина з ЄС становило 0,3-0,4 євро/літр.
На думку заступника директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», Ольги Ходаківської, закупівля значної кількість вин, коньячних спиртів і інших виноматеріалів за кордоном сприяє розвитку зарубіжного виноградарства і виноробства, руйнуючи при цьому вітчизняну економіку.
Про це повідомляє пресслужба Національної академії аграрних наук.
За даними Ольги Ходаківської частка продажу через роздрібну мережу виробленого в Україні вина скоротилась у 2019 році до 52%, проти 62% у 2017 році та 85% у 2005 році; коньячних виробів – до 65% проти 80% у 2017 р.; ігристих і шампанський вин – до 60% порівняно з 75% у 2017 році.
Причинами цього слугувало зменшення обсягів збору й переробки винограду на виноматеріали, обмежена купівельна спроможність, експансія товарів іноземного виробництва на ринку України. Зокрема, у 2019 році на виноматеріали було перероблено лише 124 тис. т, що удвічі менше показників попередніх років – 271 тис. тонн у 2017 році і 274 тис. тонн у 2018 році.
На думку Ольги Ходаківської, доцільно переглянути вектор державної політики щодо розвитку виноградарства та виноробства в Україні. Стимулювати закладання молодих виноградників, надаючи пільги в оподаткуванні та компенсації вартості саджанців, підтримувати вітчизняну селекцію, компенсувати витрати на створення систем краплинного зрошення, усебічно підтримувати брендів «Вина України», «Коньяки України» тощо.
Читайте також: Скасування мит на імпортне вино знищить вітчизняне виноробство, – виробник