Які сорти вишні можна збирати комбайном
Механізація здатна вдесятеро зменшити затрати праці на збиранні вишні. Проте не кожен сорт придатен до механізованого збирання.
На повноту механізованого збирання впливає конструкція крони й особливості сорту. Якщо заплановано збирання струшуванням, то крону слід сформувати так, щоб утворилася максимально жорстка конструкція – плоди, розташовані на звислих гілках, не струшуються.
Також слід обирати сорти, в яких одночасно достигає врожай, бо незрілі плоди струшуються погано. Якість механічно зібраних плодів залежатиме від того, наскільки сухим є їх відрив від плодоніжки.
Найпридатнішим для механізованого збирання струшуванням є сорт Любська. Він має сухий відрив плодоніжки, під час струшування його дерев частка пошкоджених плодів не перевищує 15% і обернено залежить від ступеня стиглості. За повної стиглості струшуванням вдається зібрати 99% плодів, за знімальної – 96%.
Сорти Жуковська і Гріот Подбельський також можна збирати механізовано, але частка пошкоджених плодів у них буде більшою – 15-18%, через те, що у цих сортів мокрий відрив плодоніжки, зібране слід переробляти якнайшвидше, максимум – протягом доби.
Сорти вишне-черешневих гібридів непридатні для механізованого збирання струшуванням.
Сучасні комбайни для збирання вишні мають інший принцип роботи: дерево пропускають між обертовими барабанами, на яких закріплено пружні пластикові вуса. Таке поводження з плодами є більш щадним, і залежно від запланованого напряму переробки (наприклад, для заморожування) ці машини можна застосувати в насадженнях сортів із найбільш сухим відривом плодів – Ігрушка, Солідарність, Гріот мелітопольський, плоди яких більші, ніж у Любської.
Додати коментар