Як вирахувати родючість винограду
Родючість центральних бруньок під урожай 2022 року значно варіює на сортоділянках через неоднорідність ґрунтових та мікрокліматичних умов, рельєфу, особливо експозиції.
Про це Андрій Штірбу, Олексій Олефір та Наталія Сівак, співробітники ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства імені В. Є. Таїрова» НААН України пишуть у статті в журналі «Садівництво по-українськи».
Учені наводять приклад ембріональної родючості центральних бруньок під урожай 2022 року. Так, на окремих ділянках під сортом Тельті курук середня кількість зачаткових суцвіть у зимуючих вічках нижча на 24% або вища на 13% за середні значення по сорту.
«Такі відмінності ділянок під одним сортом пояснюються неоднорідністю ґрунтових та мікрокліматичних умов, рельєфу, особливо експозиції, – пояснюють вони. – На родючість зимуючих вічок винограду можуть впливати: напрям рядів, форма та площа живлення куща, ведення приросту, операції з зеленими частинами рослин. У будь-якому разі збільшення затінення рослин веде до зменшення родючості».
Дані родючості зимуючих вічок винограду використовують під час розрахунку норми навантаження кущів вічками під плановий врожай.
«Наприклад, на ділянці площею 6 га під насадженнями технічного сорту Аліготе плановий врожай на 2022 рік дорівнює 55 т, – зазначають дослідники. – На сортоділянці 12 500 кущів, сформованих за типом горизонтального кордону. Середня маса грона сорту — 103 г. Коефіцієнт ембріональної родючості бруньок — 1,64.
Розрахунок норми навантаження кущів вічками (Нв.):
Пояснюють, що для розрахунку навантаження використовують коефіцієнт розвитку зимуючих вічок, який дорівнює 0,7 для технічних та 0,6 — для столових сортів. Такі коефіцієнти встановлено за даними багаторічних спостережень. Так, приблизно 30 і 40% живих і пошкоджених вічок, що залишаються після обрізування кущів, на технічних і столових сортах не розвиваються.
Читайте також: Учені розповіли як регулювати родючість винограду