Овочі-Ягоди-Сад

Як потепління клімату впливає на шкідників саду

Як потепління клімату впливає на шкідників саду

Через потепління клімату порушується баланс складових агроценозів,, шкідники розвиваються інтенсивніше, загроза їхніх нашесть стає більшою.

Про це в статті в журналі «Садівництво по-українськи» пише Ірина Зленко, доцентка кафедри екології Дніпровського державного аграрно-економічного університету.

Дослідниця зауважує, що поступове підвищення вмісту вуглекислого газу в повітрі має суттєве значення. З підвищенням рівня СО2 листя збільшується в розмірах, листкова пластина стає товстішою, збільшується також розвиток гілок та довжина коренів, подекуди зменшується кількість продихів. Внаслідок цього в кроні дерев збільшується

вологість повітря. Опале листя розкладається не так швидко. Велика біомаса повільно розкладається.

«Усе це та підвищення температури взимку на фоні постійного зволоження збільшують вірогідність виживання збудників хвороб у рослинних залишках. Накопичуються в садових агроценозах інфекції та підвищуються ризики розвитку епіфітотій в саду», – наголошує Ірина Зленко.

Вона пояснює, що збільшення ураження плодових рослин обумовлено їхнім фізіологічним станом, зокрема зниженням концентрації поживних речовин, збільшенням накопичення вуглеводів в листках, збільшенням воскових паличок, пластинок, збільшенням волокон. 

«Про це свідчить зміна вмісту співвідношення С : N у листках в бік зменшення азоту. Зокрема, внаслідок таких змін у хімічному складі листя листогризучі комахи швидше розвиваються, а окремі види навіть пристосувалися компенсувати нестачу білку збільшенням обсягу їжі. Це стосується харчування як імаго, так і личинок комах, які можуть поїдати ціле листя», – зазначає учена.

Вона підсумовує: фізіологічні зміни культурних рослин впливають на всі складові агроценозів. Внаслідок зміни зональності гідротермічного режиму вже кілька років поспіль збільшується кількість зимуючих шкідників, прискорюється ріст їхніх популяцій, збільшується кількість поколінь, подовжується сезон росту, порушується звичайна синхронізація рослин та шкідників, яка лежить в основі основних принципів захисту рослин. Ризики масового нашестя шкідників суттєво збільшуються. У теплі зими внаслідок закономірно більшої різниці між температурою повітря в містах та селах у порівнянні з агроценозами у полях утворюються закономірні «зелені мости» — сади, парки, міська рослинність, де через подовження теплого періоду пізно припиняється вегетація. Вони слугують притулком для шкідників і дають змогу їм мігрувати.

Читайте також: Потепління клімату активізує хвороби в саду та частину ЗЗР