Овочі-Ягоди-Сад

Яблука резистентних до парші сортів конкурентніші за звичайні

Яблука резистентних до парші сортів конкурентніші за звичайні

Завдяки стійкості до хвороб резистентні сорти яблуні легко конкурують зі звичайними через значно меншу кількість обробок. При цьому плоди ре-сортів, здатні конкурувати з традиційними сортами  яблуні, перегукуючись з ними як виглядом, так і смаком, розповів Богдан Білик, керівник ПАТ «Жорнище», що у Вінницькій області.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».
За словами Богдана Білика, раніше резистентними до парші сортами яблунь закладали переважно сировинні сорти яблуні.

«Проте нині селекційна наука зробила великий крок уперед та створила резистентні сорти, продукція яких цілком придатна для свіжого ринку. Плоди, що їх дають

нові ре-сорти, здатні конкурувати з традиційними сортами  яблуні, перегукуючись з ними як виглядом, так і смаком», – поділився керівник господарства.

Три роки тому, у 2017-му «Жорнище» заклало товарні насадження яблуні нових, резистентних до парші сортів. Їх прагнули вирощувати за органічною технологією. Робота над сертифікацією триває. 

Насадження резистентних сортів яблуні розширили, довівши їх площу до 15 га.

«Нам подобалося, що ре-сорти, які у цій технології використовують, потребують менше хімічних обробок, а їхні плоди усе одно будуть смачними та товарними», – зауважив Богдан Білик.   

Так, під час вегетації 2019 року, коли у травні-червні йшли затяжні дощі, й на Вінничині техніка не могла зайти в сад для обприскування, власники ре-яблунь цим не переймалися узагалі, й отримали якісне десертне яблуко. 

«Тобто резистентні сорти яблуні не лише спрощують догляд саду, у якому вже не потрібно виконувати 15–20 хімічних обприскувань за сезон, а й бережуть нервову систему садівника, адже він вже не мусить хвилюватися, що пропущено термін котрогось з обприскувань проти парші. Резистентні сорти яблуні є вигідними й з огляду на високу вартість хімічних препаратів, від застосування яких можна без шкоди для врожаю відмовитися», – підкреслив садівник. 

У решті догляд резистентної яблуні подібний класичній технології. Обрізують й підживлюють сад, на початку вегетації обприскують його проти плодожерки та кліщів, часом потрібен обробіток проти борошнистої роси – деякі з вирощуваних сортів до цієї хвороби чутливі. Сумарно виконують 3–4 хімічних обробітки за сезон.

«Чи успішний наш сад? Так, і це навіть попри те, що ми не маємо права брендувати свою продукцію як органічну. Уся справа –  в собівартості, якою нам легко конкурувати з яблуками класичних, позбавлених стійкості до парші сортів.

З якістю плодів теж усе добре. Наші насадження ще не увійшли в повне плодоношення, через це сформувати товарну партію яблук, наголосивши на їх екологічному вирощуванні, ми не можемо. Тому позиціонуємо їх як… звичайні, отримані за класичною технологією. Жовті яблука резистентного сорту Реа Голд на полиці сусідять з усіма любленим Голден Делішес, й споживач не бачить між ними суттєвої різниці», – сказав Богдан Білик.

Читайте також: Вчені працюють над яблунями з генетичною стійкістю до бактеріального опіку