Овочі-Ягоди-Сад

Серед нових вітчизняних сортів яблунь багато імунних

Плодоношення яблуні Дміана
Плодоношення сорту Дміана в інтенсивному саду на підщепі М26 на третій рік після садіння, схема розташування дерев 4 × 0,5 м

Серед вітчизняних нових сортів є багато стійких до парші та борошнистої роси, пристосованих до українських умов, смачних та лежких.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».  

«Багаторічні спостереження свідчать, що більшість сортів яблуні найкраще виявляють свої якості на напівкарликовій підщепі ММ-106, – вважає Любов Болдижева, старша наукова співробітниця Інституту садівництва НААН України. – Такі сади мають розвиненішу кореневу систему, ніж на підщепі М-9, тому можуть задовільно рости і плодоносити на менш родючих ґрунтах, вони не такі чутливі до зрошення, не завжди потребують опори». 

На її думку, окрім поширених треба вирощувати й перспективні, хоч і мало відомі сорти. Серед нових є багато сортів, які відрізняються від найбільш відомих імунітетом до парші та стійкістю до борошнистої роси, пристосованістю до наших умов, мають високі смакові та товарні якості. 

«Тому є унікальна можливість закладати сади яблуні сортами вітчизняної селекції, зовсім не використовуючи хімічні оброблення проти парші та борошнистої роси, – зауважує Любов Болдижева. – Це дає можливість вирощувати значно чистішу та якісну продукцію, знижуючи її собівартість з найменшим ризиком до глобальних змін кліматичних умов. Наводимо характеристику нових та старих сортів, які отримали вчені Інституту садівництва НААН».

Вона, зокрема, згадує скороплідні та зимостійкі сорти Дміана, Соломія, Дожниця, Злато, Тодес, Скіфське золото та Едера.

Читайте також: Селекцію яблуні в Інституті садівництва спрямовано на отримання імунних і високостійких сортів