Яблука Донецького кряжу містять багато кислот, цукрів та сухих речовин
За результатами семирічних досліджень, учені з’ясували, що найсмачнішими були яблука, зібрані на Поділлі, Придністров’ї, Західному Лістостепу через менший вміст титрових кислот. Найбільший цей показник а також вміст цукрів та сухих речовин був у плодів з Донецького кряжу, де нестача опадів та багато тепла.
Про це в статті в журналі «Садівництво по-українськи» пише Тетяна Кондратенко, докторка сільськогосподарських наук, професорка Інституту садівництва НААН України.
Під час досліджень вчені аналізували яблука сортів Гала, Голден Делішес, Джонаголд, Чемпіон, Флоріна, Айдаред, Зимове лимонне, Кальвіль сніговий, Ренет Симиренка, Спартан, які було вирощено на підщепі MM-106 у дослідних садах Краснокутської (північно-східний Лісостеп), Подільської (західний Лісостеп), Придністровської (Придністров’я) дослідних станцій Інституту садівництва НААН, Артемівської ДС розсадництва ІС НААН (південно-східна частина Донецької височини), дослідних господарств «Новосілки» (північна частина західного Лісостепу) та «Дмитрівка» (південна частина Полісся) і ДГ «Мелітопольське» ІС НААН (Південний Степ України).
«Аналіз плодів яблуні, вирощених у різних ґрунтово-кліматичних зонах, показав, що в одних сортів кількість основних елементів хімічного складу змінюється істотно, а в інших зміни є дуже незначними. Так, в яблуках Кальвілю снігового з різних зон за всі роки досліджень вміст сухих розчинних речовин у середньому коливався в межах 11,7–13,7%, цукрів — 9,3–10,6%», – зазначила дослідниця.
Вона додала, що більшим вмістом органічних кислот характеризувалися плоди, вирощені в регіонах з меншою кількістю опадів.
Загалом смак яблук Кальвілю снігового, вирощуваних у різних зонах, різнився мало (7,4–7,6 бала, рис. 1). На цьому фоні дещо смачнішими були яблука з Поділля і Придністров’я ― внаслідок накопичення ними меншої кількості титрованих кислот. Уміст сухих розчинних речовин, цукрів і органічних кислот, а також величина цукрово-кислотного індексу (ЦКІ) у плодів сортів Айдаред, Гала, Флоріна і Чемпіон з більшості зон вирощування були близькими. Виняток становили яблука, отримані в регіоні Донецького кряжу, які через нестачу опадів і велику кількість тепла накопичували найбільшу кількість сухих розчинних речовин, та трохи вищу кількість цукрів і кислот.
«Плоди Айдареду, вирощені у західному Лісостепу та на Поділлі формували найкращий смак (7,8–8 балів) і найяскравіше покривне забарвлення. Близький смак (7,2–7,6 бала) був характерний для яблук, вирощених у південній частині Полісся, північній та центральній частинах Лісостепу. Плоди Айдареду з північно-східного Лісостепу містили менше цукрів, ніж яблука з інших зон, а кількість органічних кислот у них була середня. Їхній смак був прісним, кислувато-солодким і оцінювався лише на 7–7,1 бала, а зовнішній вигляд унаслідок тьмяного покривного забарвлення ― на 7,2–7,5 бала. Яблука Гали, Флоріни і Чемпіона, вирощувані в усіх зонах, відзначалися яскравим покривним забарвленням, стабільним біохімічним складом і смаком», – відзначила Тетяна Кондратенко.
Читайте також: Названо регіони з найсмачнішими яблуками