Втрати від бактеріального раку томатів можуть сягати 30%
Бактеріальний рак томатів уражує пасльонові культури як у відкритому, так і в закритому ґрунті. Збудником є бактерія Clavibacter michiganensis, яка токсично діє на рослину, спричиняючи закупорювання провідних судин, загибель клітин і, як наслідок, в’янення і загибель рослини. Зазвичай патоген потрапляє на ділянку з насінням, а потім заражає і ґрунт.
Про це повідомляє журнал «Плантатор».
«Серед ознак ураження бактерією Clavibacter michiganensis: потемніння судин біля основи черешка хворого листя; однобічне в’янення листя (часточка листа жовтіє по краю і трохи закручується догори); утворення коричневих і рудуватих виразок на молодих чашелистках, черешках і плодоніжках. Стебло хворої рослини засихає і розривається, а на місцях розриву виділяється жовтувата рідина — ексудат, що містить величезну кількість бактерій. В’янення куща починається з нижніх листків: листки в’януть і сохнуть з країв до центральної жилки; засихають, але не опадають. На зелених плодах з’являються білі плями з темними тріщинами в центрі, на червоних плодах — жовті з темним центром і білуватим обідком (так зване «пташине око»). Спотворені плоди, з недорозвиненим насінням і водянистою м’якоттю темного кольору, опадають», – описується хвороба.
Зауважується, що збудник бактеріального раку проникає в рослини через різноманітні механічні пошкодження. Тому такі процедури, як пасинкування, пікірування, знижують опірність томатів до інфекцій. Ще один шлях зараження – через коріння. Сприятливою температурою для розвитку бактеріального раку томатів є значення між +25 °С до +30 °С. Максимальна швидкість зараження спостерігається в теплі вологі періоди. Хвороботворні бактерії можуть активно поширюватися під час роботи з рослинами, особливо в ранковий час. Саме вранці на листі рослин внаслідок фізіологічного процесу під назвою гутація утворюються крапельки, схожі на росу: під дією сильного кореневого тиску через так звані «продихи» виділяється надлишок увібраної вологи. І якщо рослина заражена, фермер ризикує розповсюдити разом із цією вологою бактерії Clavibacter michiganensis по всій ділянці. Бактеріальний рак томатів знижує врожайність і погіршує якість плодів. Втрати врожаю від нього можуть сягати 30%.
Бактерії здатні зберігатися в насінні до трьох років, а в рослинних рештках жити доти, доки вони не розкладуться.
До заходів, спрямованих на профілактику захворювання, належать: дотримання сівозміни; використання тільки здорового насіннєвого матеріалу; недопущення перезволоження під час поливу; знищення рослинних решток. За перших випадків в’янення розсади, рано навесні рекомендується пролити ґрунт розчином антибіотиків. Захист рослин у період вегетації провадять за допомогою препаратів, що містять мідь: бордоська суміш, хлорокис міді, мідний купорос. Такий комплекс заходів допоможе зберегти врожайність і запобігти розповсюдженню захворювання
Читайте також: Бактеріальний рак томатів часто плутають із кореневими гнилями