Овочі-Ягоди-Сад

Учені назвали найкращі сорти кісточкових на сік

Учені назвали найкращі сорти кісточкових на сік

Фахівці Мелітопольської ДСС ім. М. Ф. Сидоренка дослідили створені на станції сорти кісточкових щодо їх якостей, найбільш актуальних для переробки на сік. Органолептичну та фізико-біохімічну оцінку плодів виконали для 11 сортів черешні та 6 сортів вишні — ці фрукти вивчали на придатність для виготовлення натуральних неосвітлених соків. Натомість 5 сортів абрикоси та 2 сорти персика перевіряли на придатність їх урожаю для виготовлення дитячого й дієтичного харчування — стерилізованих соків із м’якоттю та пюре.

Про це в статті в журналі «Садівництво по-українськи» пише Людмила Толстолік, кандидатка сільськогосподарських наук, співробітниця Мелітопольська ДСС ім. М. Ф. Сидоренка ІС НААН.

Відбір проб свіжих плодів кісточкових культур виконували згідно з вимогами чинних стандартів. У свіжих плодів перед переробкою та у готових соків оцінювали біохімічні й товарні показники, а саме: 

• уміст сухих розчинних речовин (рефрактометричний метод, ГОСТ 28561-90);

• уміст цукрів (за Бертраном, ГОСТ 13192-73); 

• уміст титрованих кислот (титрування 0,1 Н розчином NаОН, ГОСТ 25555-82); 

• уміст аскорбінової кислоти (йодометрично); 

• вміст поліфенольних сполук (колориметричний метод з реактивом Фоліна-Деніса); 

• щільність плодів (пенетрометр). 

Якість соку оцінювали згідно з ГОСТ 15849-78, ГОСТ 816-91 та ГОСТ 656-90. Математичне оброблення отриманих даних виконували методом дисперсійного та кореляційного аналізу. 

Органолептичні та фізико-хімічні показники соків вишні й черешні з усіх видів досліджуваної сировини відповідали чинним стандартам. 

Усі виготовлені соки належали до вищого товарного ґатунку: у черешневих обсяг сухих речовин сягав 11,7–17,3%, у вишневих — 15,6– 18,3% (для вищого товарного ґатунку достатньо 11 та 13% відповідно). Соки із плодів черешні містили 0,45–0,61% кислот, а із плодів вишні — 0,63–1,02%, що теж відповідало вищому товарному ґатунку. Найбільше вітаміну С містили соки із черешні сортів Казка (106 мг/кг) та Електра (110 мг/кг) та із вишні Модниця і Солідарність (98 мг/ кг). Фенольних сполук було найбільше у соках черешні із сортів Колхозна та Казка (4,575 і 5,242 г/кг) та вишні Шалунья (7,662 г/кг). Найпривабливіший вигляд був у черешневих соків із сорту Колхозна та Казка й у вишневих із Модниці та Шалуньї. Найкращі біохімічні показники мали абрикосові соки із сорту Геліос, Сіянець Краснощокого та Мелітопольський.

Читайте також: Через корчування садів переробникам може не вистачати технічного яблука