Овочі-Ягоди-Сад

Спеціалісти порадили, як уникнути розтріскування черешень

Спеціалісти порадили, як уникнути розтріскування черешень

Для того, щоб уникнути розтріскування, бажано вирощувати сорти, менш сприйнятливі до тріщин, стимулювати накопичення сухих речовин у плодах, регулярно зрошувати сад, встановити тунелі або дашки від дощу, зміцнювати клітинні стінки плодів.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».

У публікації зазначається, що основна причина розтріскування черешні – надлишок вологи під час дозрівання. Найнебезпечнішими є тріщини, що виникають безпосередньо перед урожаєм. За 3–4 тижні після цвітіння шкірка ягід перестає товститися. Під час дозрівання плоди інтенсивно збільшуються в розмірі — приблизно на 400%. У результаті поверхня шкірки стає дедалі більшою, але одночасно тоншою й делікатною. Якщо після посухи випадає дощ або проводять полив, плоди поглинають велику кількість води. Унаслідок чого шкірка тріскається в найслабшому місці.

Вода потрапляє у ягоди двома шляхами: 1. Крізь шкірку плоду після опадів (води, роси або туману). Приблизно 70% води, що зберігається в ній, досягає плоду. Ягоди не розтріскуються, доки концентрація розчинів у плодах і на плодах однакова. Коли тиск у плодах підвищується, утворюються дрібні тріщини, особливо навколо стебла й у верхній частині плоду; 2. Через швидке надмірне поглинання води кореневою системою дерева в основному, коли пішов сильний дощ після посухи. Якщо перед збиранням урожаю дощі тривалі, то більше плодів тріскається біля плодоніжки вгорі. Одноденна злива в посушливу погоду провокує появу тріщин на боках плоду.

У результаті надходження великої кількості води до плоду виникає тургор клітин ягоди. Великі тріщини з’являються вздовж плоду або в місцях, де раніше були мікротріщини, нерідко невидимі голим оком. 

Є кілька ефективних шляхів обмежити або зупинити цей процес: 

• вибирати для вирощування сорти черешні, що менш сприйнятливі до тріщин (наприклад, Vanda, Kordia або Regina);

• застосовувати добрива (Са, Сu, N), що збагачують рослину сухими речовинами;

• упродовж посухи зрошувати рослини, щоб зменшити ризик шоку зростання, який настає після посушливого періоду;

• установити споруди, що захищають дерева від дощу;

 • використовувати кальцієвмісні добрива з низьким умістом азоту, які зміцнюють клітинні стінки.

Читайте також: Нахилені черешні на шпалері формують вищий урожай