Серцеподібний горіх: декоративний і урожайний
Горіх серцеподібний вирощують в Україні в лісових насадженнях, озелененні вирощують більше ніж 100 років. Цей вид горіху менш поширений в Україні, ніж горіх Зібольда, хоча заслуговує більшої уваги завдяки високій якості плодів, урожайності та декоративності шатроподібної крони.
Про це зазначає в статті журналу «Садівництво по-українськи» кандидат сільськогосподарських наук Олександр Яхимович.
Він описує, що серцеподібний горіх росте деревом заввишки до 15–18 м і діаметром стовбура до 60 см. У природних умовах зростає поряд з горіхом Зібольда у гірських районах Японії, у зріджених насадженнях зони широколистяних лісів. Хімічний склад та корисні властивості аналогічні горіху Зібольда.
Серед біологічних особливостей відзначається, що цвітіння починається у першій половині травня. Плоди достигають у середині вересня. Перші плоди з’являються у віці 6–7 років. У китицях звисає по 8–12 плодів. Горіх серцеподібної форми з витягнутою і загостреною верхівкою, сплюснутий з двох боків, майже гладкий, з двома слабо розвиненими швами, до 4 см довжини и 3 см ширини, середня маса — 5–7 г. Шкаралупа середньої товщини. Форми з тонкою шкаралупою використовують у садівництві. Ядро становить до 30% маси ендокарпію, смачне, маслянисте, містить до 68% олії. Довговічність дерев — 200 років.
«Рослина світлолюбна, малопосухостійка. Полюбляє родючі, добре зволожені, глибокі ґрунти. В Україні успішно інтродукована у Лісостепу, в основному в дендропарках і ботанічних садах. Зустрічається в зелених насадженнях на Поліссі. У Степу росте погано, потребує поливу. Зимостійкість досить висока, на рівні горіха Зібольда. У знижених місцях страждає від пізніх весняних приморозків», – описує вчений.
Читайте також: Сірий горіх використовують для меблевого виробництва