Овочі-Ягоди-Сад

Ринок овочів впав на 25-30% від довоєнного рівня

Ринок овочів впав на 25-30% від довоєнного рівня

Окупація та бойові дії на півдні, де виробляли третину овочів, змусили українських виробників вирощувати цю продукцію в нових центрах.

Про це повідомляє міністерство сільського господарства Нідерландів.

«Виробництво овочів в Україні в 2023 році не повернеться до обсягів довоєнного 2021 року, а загальний спад ринку оцінюється в 25-30%, хоча цей відсоток різний для різних культур», – розповів Іво Кюмюрджієв, директор Rijk Zwaan Ukraine – дочірньої компанії одного з 5 провідних світових виробників насіння овочів.

За його словами, гарна ціна на овочі у 2022 році спонукала багатьох виробників вирощувати овочі й цього року. Спостерігають збільшення посівних площ майже під усіма культурами порівняно з 2022 роком, за винятком тепличних помідорів. Найбільший приріст у виробничих площах у таких культур, як тепличний редис і огірки, огірки відкритого грунту для переробки, а також у кавунів, білокачанної капусти та цибулі.

Директор Rijk Zwaan Ukraine окреслив такі тенденції в овочевому секторі України:

– Херсонщина – овочева столиця України, а також Дніпропетровська та Запорізька області, які масово виробляли понад 35% овочів, досі частково окуповані або розташовані в безпосередній близькості до зони бойових дій, що не дозволяє їм масштабно виробляти овочі у сезоні 2023 року.

– «Нові центри овочівництва», які зараз формуються в Україні, можна розділити на кілька категорій:

    1) товаровиробники, переселені з прифронтових та окупованих територій у центральну та західну частини країни;

    2) існуючі фермерські господарства Центрального та Західного регіонів, які намагаються збільшити виробництво характерних для їх регіонів овочів;

    3) у Центральному та Західному регіонах з’явилися нові компанії, які намагаються вирощувати нові для них або для регіонів, де працюють, овочі, такі як кавун, диня, перець та інші овочі.

– Загальне скорочення виробництва овочів у південних і східних регіонах значно перевищує загальне скорочення споживання овочів, спричинене відтоком людей із країни через військові дії та падіння купівельної спроможності українців. Той факт, що виробники в постраждалих регіонах намагаються відновити вирощування овочів у відносно безпечних регіонах і збільшити виробництво за рахунок переміщення, не повністю компенсує ринковий попит на овочі.

Іво Кюмюрджієв вважає, що навіть після закінчення війни проблеми з відновленням овочівництва в південних регіонах залишаться як мінімум найближчі два-три роки.