Половину виноградників Одещини вражають плямистості: як боротися
Хвороби винограду із групи плямистостей – чорна плямистість, антракноз, краснуха та альтернаріоз, які раніше зараховували до другорядних, протягом останніх восьми років перейшли до категорії основних і поширилися на 50% виноградників Одещини.
Так, чорну плямистість називають також хворобою відмирання пагонів або розтріскуванням кори. Вона вражає всі надземні частини рослини, зелені та здерев’янілі.
У сезони, яким передували екстремально-холодні зими, коли виноградні кущі пошкодилися морозами, поширення й інтенсивність хвороби є найбільшим. Столові сорти найбільш сприйнятливі до хвороби.
Якщо ранньої весни виноградники отримують вдосталь природної вологи, антракноз там розвивається значно інтенсивніше. Хвороба вражає незадерев’янілі пагони, листя віком до 20-25 днів та ягоди до початку дозрівання. Сорти Августин, Молдова, Дойна, Ранній Магарачу сприйнятливі до хвороби більше за інші.
Альтернаріоз набув значного поширення та шкідливості в останні 10 років. Збудник вражає не лише виноград, а й багато дводольних видів рослин. У роки, коли взимку морози нижчі за -20 °C, на уражених альтернаріозом кущах гине вдвічі-втричі більше вічок, аніж на здорових рослинах.
Під час вегетації хворобі сприяє спека, коли температура повітря вища за +30-40 °C, а вологість не перевищує 70%. Надалі, незалежно від погодного сценарію, хвороба активно розвивається й набуває господарського значення. Особливо сприйнятливими до альтернаріозу є сорти Аліготе, Шардоне, Молдова, Ркацителі, Каберне Совіньйон, Сухолиманський білий, Піно Фран, Одеський чорний, Сапераві північний.
Ознаки хвороби зазвичай проявляються аж у другій половині вегетації. Чекати на них не слід. Основні захисні обприскування проти альтернаріозу виконують у період від розпускання бруньок (обмивання мідьвмісними фунгіцидами) до появи двох-трьох листків, коли на виноградник вносять або системні препарати на основі ципродинілу, азоксистробіну, сумішку іпровалікарбу та пропінебу, або контактні фунгіциди на основі пропінебу чи манкоцебу.
Строки подальших захисних обприскувань збігатимуться зі строками обробітків проти мілдью.
Додати коментар