Овочі-Ягоди-Сад

Овочі та фрукти подорожчають через ріст цін на електроенергію та пальне

Овочі та фрукти подорожчають через ріст цін на електроенергію та пальне

У другій половині 2026 року українці зіткнутися з помітним зростанням вартості продуктів харчування, у першу чергу плодоовочеву продукцію. Основними чинниками тиску на ринок стають подорожчання пального та запланований перегляд тарифів на електроенергію для бізнесу.

Про це повідомляє Телеграф.

Голова аграрного комітету Верховної Ради Олександр Гайду зазначає, що до середини року різкого стрибка цін не очікується, оскільки більшість фермерів сформували запаси пального під посівну кампанію за старими цінами. Однак із початком закупівлі нових партій ресурсів витрати на вирощування та транспортування зростуть, що призведе до подорожчання продукції на 8–10%.

Найбільшого впливу зазнають енергоємні напрями, зокрема овочівництво. Зростання граничних цін на електроенергію для промисловості до 17 тис. грн/МВт·год створює додаткове навантаження на тепличні комплекси та холодильні склади. Генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Олег Хоменко підкреслює, що під найбільшим ударом опиняться овочі та фрукти, особливо імпортовані, через тривалу логістику.

Водночас сезонний фактор може тимчасово стримати ціни на окремі позиції. Великий обсяг пропозиції огірків та помідорів від вітчизняних виробників, а також необхідність реалізації залишків овочів борщового набору минулого врожаю створюють понижувальний тиск на ринкову вартість у короткостроковій перспективі.

Експерти також вказують на здорожчання азотних добрив на 35–40% через ріст цін на газ. Це змушує аграріїв або закладати ці витрати у собівартість, або скорочувати норми внесення добрив, що загрожує зниженням врожайності. Загалом зростання виробничих витрат у секторі АПК оцінюють у 20%. Проте кінцеві ціни в магазинах можуть зрости менш суттєво через обмежену купівельну спроможність населення.

Читайте також: Тепличний бізнес гальмують енергетика, логістика і відсутність підтримки