Овочі-Ягоди-Сад

Основною проблемою овочівників фермер назвав відсутність вільної землі

Основною проблемою овочівників фермер назвав відсутність вільної землі

Основна проблема для овочівників, більша частина яких – середні фермери – нестача вільної землі. Адже практично вся земля в руках агрохолдингів, які уклали такі договори з власниками, за якими ті фактично не можуть розпоряджатися своєю власністю. 

Про це в колонці на AgroTimes повідомив Денис Вороний, застовник засновник ТОВ «Еліт Овоч» на Чернігівщині.
За його словами, агрохолдинги давно розпоряджаються землею пайовиків як своєю власністю, «бо склали договори оренди так хитро, що розірвати їх пайовики вже не можуть. Змінити орендаря можуть тільки нащадки пайовика після його смерті, і то не завжди, бо іноді договір прописаний так, що й вони не можуть розірвати його з орендарем».

Тобто умови оренди диктує не власник землі, а орендар. Де-юре пайовики –– власники землі, а де-факто –– безправні люди, які не можуть розпоряджатися своєю землею. Овочівник вважає, що зараз практично немає молодих фермерів бо немає вільної землі. Фермерують тільки ті, хто ще у 90-ті роки отримав в оренду землю з держрезерву.

«Розширити виробництво для мене – велика проблема, – зауважив Денис Вороний. –  Через нестачу землі не можу навіть зробити на полі нормальну сівозміну, щоб повертати картоплю на те саме місце через 3–4 роки, бо якщо суттєво скоротити посадки картоплі, виробництво стане нерентабельним. Звісно, я намагаюся вирішити цю проблему, розглядаю різні варіанти».

Але фермер сподівається, що держава все-таки зверне увагу на потреби середніх та малих фермерів і надасть можливість придбати землю тим, хто на ній працює. 

«Це і є європейський підхід, про який ми так багато говоримо. Допомогою фермерам може бути державне кредитування під мінімальний процент на придбання землі та сільськогосподарської техніки, державні програми підтримки фермерства», – підсумував він.


Читайте також: На Одещині за тиждень продали найбільше прав оренди на землю