Овочі-Ягоди-Сад

Основні принципи обрізування дерев базуються на формуванні трьох зон крони

Основні принципи обрізування дерев базуються на формуванні трьох зон крони

Основні принципи обрізування дерев базуються на формуванні трьох зон крони, побудованих на прямому скелеті: 1. Стрункий провідник (лідер), або зона слабких плодоносних гілок; 2. Вільний проміжок, або продуктивна частина; 3. Перший ярус, або зона напівскелетних гілок. 

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».

«Зимове обрізування має свої особливості, – зауважує в статті Ольга Козлова, кандидат сільськогосподарських наук з Херсонського державного аграрно-економічного університету. – Укорочуючи центральний провідник, слід враховувати, що рекомендована висота дерева залежить від ширини міжряддя. Наприклад, схема садіння: 4 × 0,5 м, висота дерева: 4/2 + 1 м. Отже, висота нашої яблуні: 4/2 = 2 + 1 = 3 м, що є оптимальною для нашого саду».  На думку вченої, така висота дасть змогу всім ярусам плодового дерева бути освітленими. Якщо сонце не потраплятиме на нижній ярус, можна вносити корективи.

«Крону слід формувати так, щоб освітлення було рівномірним, – пояснює вона. – Зрізаємо гілки, які відплодоносили, тобто старші за 3–4 років для продуктивної частини і 5–6 років для першого ярусу, та пошкоджені, залишивши пеньки до 10 см. Це дасть змогу зробити заміщення, а також зменшити вірогідність пошкодження морозом штамбу, провідника (лідера). Підіймаємо за допомогою обрізування гілки, які заважатимуть під час унесення гербіцидів». 

 Обрізуючи продуктивну частину, пам’ятаємо про весняні заморозки, які вносять свої корективи, тож залишаємо деревину, що обростає, взимку максимально. Після цвітіння навесні, коли загроза підмерзання мине, можемо зробити дообрізування. Взимку також видаляємо вертикальні та пошкоджені гілки.

Читайте також: Гілки в кроні дуже густого яблуневого саду не ростуть довше 2-3 років