Овочі-Ягоди-Сад

На морозостійкість яблуні впливають періоди росту і спокою

На морозостійкість яблуні впливають періоди росту і спокою

На розвиток морозостійкості та зимостійкості впливає філогенетично зумовлений термоперіодизм, тобто чергування росту та розвитку і стану так званого спокою.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».

«Загалом термоперіодизм є адаптивною реакцією рослин до комплексу несприятливих умов холодового періоду. Ріст та розвиток рослин у помірних широтах не можливий без впливу низької температури, для яблуні — 0 °C та нижче», – пише Олег Китаєв, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Інститут садівництва НАНУ. 

Без дії низької температури, за твердженням плодовода Миколи Агафонова, дерева яблуні ростуть повільно, або взагалі не ростуть, залишаються у стані спокою понад 140–200 діб. 

«Відомий також факт, коли молоді насадження яблуні на Філіппінах після «тропічної зими» не заквітували. Водночас у Чилі, де посеред літа можливе настання холодів, були підібрані сорти яблуні, які встигали квітувати й плодоносити двічі на рік», – наводить приклад дослідник.

Олег Китаєв зауважує, що вплив низької температури конче потрібен для індукції процесів, що перериває спокій у рослин та сприяє росту та розвитку рослин під час вегетації. Глибина та протяжність спокою мають часом вирішальний вплив на морозостійкість після відлиг у зимовий період. Високоморозостійкий сорт Антонівка пошкоджується незначними морозами після тривалих і глибоких відлиг у південних регіонах на Кубані та Молдові. Саме закінчення ростових процесів, що супроводжується листопадом, є необхідною умовою для розвитку стійкості рослин до низьких температур.

Читайте також: З наближенням весни яблуні можуть страждати «сонячними опіками»