Овочі-Ягоди-Сад

Молдовські садівники диверсифікують експорт

Молдовські садівники диверсифікують експорт

Експорт молдовських фруктів, який був орієнтований на росію, після 2014 року почав диверсифікацію. Фрукти постачають в Європу, виходять на ринки Близького Сходу, Азії та Північної Африки.

Про це в інтерв’ю FreshPlaza розповів Юрій Фала, генеральний директор Асоціації виробників і експортерів фруктів Молдови Moldova Fruct.

Зараз асоціація налічує 180 членів, 50 з яких мають сертифікат GlobaGAP. Разом вони мають 20 тис. га фруктових садів і вирощувати близько 200 тис. тонн фруктів щорічно.

Юрій Фала розповів, що до минулого року молдовські садівники до 95% яблук експортували до росії.

«росія була консолідованим, легким ринком. Наші виробники мають там багато контактів, і майже всі говорять російською. Плюс туди ми могли продавати всі наші яблука від екстра до ІІ сорту. Крім того, донедавна близько половини нашого експортного винограду та слив ми відправляли в росію», – зазначив Юрій Фала. 

Було три російських ембарго, які завжди мали політичні причини. Перше було в 2004 році, коли фруктовий сектор Молдови був ще недостатньо розвинутим. Друге – в 2014 році, після анексії Криму Росією та підписання торговельної угоди між Молдовою та ЄС.

Після 2014 року  молдовські садівники почали отримувати державні гранти на модернізацію садів, культиваційних і переробних потужностей. 

Сьогодні сектор створив понад 10 тис. га надінтенсивних, переважно яблуневих садів. Він також покращив стандарти якості завдяки технологічним досягненням у вирощуванні та післязбиральній інфраструктурі.

Цього року, коли Молдова отримала третє російське ембарго, Євросоюз подвоїв яблучну квоту з 40 тис. до 80 тис. тонн. (Минулого сезону, коли майже весь молдовський експорт був спрямований на росію, експортували лише 8 тис. тонн). 

Проте, у Moldova Fruct не чекають див від європейського ринку. Адже тут надзвичайно жорстка конкуренція.

«Ми не повинні робити помилку, яку робили в минулому: складати всі наші яйця лише в один кошик, – зауважив Юрій Фала. –  Виробники можуть, у будь-якому випадку, розглядати Європу, але не виключно. Ми також дивимось на Близький Схід, Азію та Північна Африка. У партнерстві з нашим урядом ми намагаємося домовитися про фітосанітарні протоколи та подолати тарифні бар’єри на різних ринках призначення, таких як Єгипет, Індія та В’єтнам». 

Читайте також: Молдовські виробники міняють сорти яблук у садах