Овочі-Ягоди-Сад

Мікориза збільшила урожайність та якість томатів

Вчені Університету Кампанії (Італія), Інституту сільськогосподарських досліджень, (Кіпр) та Неаполітанського університету (Італія) довели, що томати чері в союзі з мікорізними грибами Rhizoglomus irregulare і Funneliformis mosseae виявилися кориснішими і дали більший урожай.

Про це повідомляє MDPI.

Арбускулярні мікоризні гриби – багатообіцяючий природний стимулятор для підвищення ефективності використання поживних речовин і стійкості рослин до абіотичних стресів. Вони покращують поглинання рослиною мінеральних поживних речовин, а щеплення такими грибами дозволяє підвищити адаптацію рослин-господарів до умов навколишнього середовища. При цьому у рослин активізуються механізми толерантності до абіотичних стресів (посуха, солоність і екстремальні температури).

Отже, технологія здатна потенційно підвищити врожайність і знизити залежність від хімічних препаратів.

Наукове дослідження було спрямоване на з’ясування того, чи можуть мікоризні гриби Rhizoglomus irregulare і Funneliformis mosseae позитивно вплинути не тільки на ріст і продуктивність томатів, але також на харчові і нутрицевтичні якості плодів червоних і жовтих томатів чері.

Експеримент був організований за схемою з трьома повтореннями і контрольною ділянкою. Дві ділянки отримували «щеплення» препаратом з двома штамами мікоризних грибів. Кожен експериментальна ділянка займав 20 м2 і містив 80 рослин.

Мікоризацію проводили, поміщаючи 2 г комерційного мікрогранулярного інокулята в посадкову лунку безпосередньо перед пересадкою.

Для чистоти експерименту проводилася обробка проти шкідливих організмів. Від попелиці томати обробляли препаратом з Ацетаміприд (інсектицид з класу неонікотиноїдів), від томатної мінуючої молі в вегетаційний період йшло три застосування комерційного препарату, що містить Bacillus thuringensis (бактеріальний інсектицид). Для стримування найбільш поширених грибів та бактеріальних захворювань застосовувався продукт на основі міді.

Результати дослідження показали, що гриби були в стані колонізувати всі томати. У жовтоплідного чері збільшення кількості плодів на рослину склало + 49%; у червоних + 29%. Приросту по середній масі плодів не зафіксовано.

При цьому, в порівнянні з контролем вміст лікопену збільшився на 40%, загальної кількості аскорбінової кислоти + 41%, аланину + 162%, гамма-аміномасляної кислоти + 101%.

У жовтих чері відзначено більш високий вміст кальцію (+ 63%), цинку (+ 45%) і незамінних амінокислот аргініну (+ 58%) і лізину (+45)%)

Вчені очікують, що застосування мікоризи також збільшить термін придатності плодів томатів.

Читайте також: Йорданський вірус томатів порівняли з коронавірусом