Овочі-Ягоди-Сад

Хвороба шарки може вражати 80% сливового саду

Хвороба шарки
Хвороба шарки на сливі

Хвороба шарки – це вірус сливи (PPV – Plum pox virus), що спричиняє псування й обсипання плодів. Уникнути цього можна, правильно підібравши рослинний матеріал для посадки та провівши відповідні запобіжні заходи.

Про це під час Міжнародного практичного форуму «Інтенсивний сад» розповів директор Баварського центру помології й плодової селекції (Німеччина) Міхаель Ноймюллер.

Хвороба шарки поширюється через інфікований рослинний матеріал і попелицю. Шкідники переносять це захворювання переважно весною, перед цвітінням або під час нього. А восени заражені попелиці можуть повертатися й відкладати яйці.

«Хвороба спричиняє пошкодження листків дерева та плодів, зокрема, їх форми та м’якоті. Через зараження вірусом сливи обсипаються до моменту дозрівання. Зокрема, може обсипатися 80% плодів саду, які потім не можна використовувати навіть для переробки (наприклад, для виробництва спиртних напоїв) через низький вміст цукру і підвищену кислотність», – розповідає Міхаель Ноймюллер.

Сьогодні хвороба шарка поширена у всьому світі (вражає сливи, абрикоси, персики). На далекі відстані вона переноситься через заражені бруньки, підщепи й дерева, на короткі – через попелиці, навіть якщо їх лише кілька в саду, та заражений рослинний матеріал. Якщо попелиця є в сусідньому саду, то зупинити поширення інфекції неможливо.

Хвороба шарки

Щоб затримати поширення вірусу сливи, потрібно:

  1. Використовувати здоровий рослинний матеріал, сертифікований і резистентний до хвороби.
  2. Важливо, щоб поблизу саду не було рослин, інфікованих вірусом PPV. Бажано розміщувати розсадник у тому регіоні, де забезпечується гарантія відсутності попелиці в сусідніх насадженнях.
  3. Потрібно обприскувати сади проти попелиці на початку і в кінці сезону.
  4. Контролювати на початку червня всі насадження, знаходити заражені (вони погано розвиваються) та видаляти їх. Симптоми можуть бути замаскованми й проявлятися не одразу.
  5. Уважно видаляти коріння заражених рослин, щоб вони не пускали паростки.

«Найкращим шляхом уникнення пошкодження рослин є використання повністю стійких до хвороби сортів і підщеп. Наразі така можливість уже є», – відзначає Міхаель Ноймюллер.

Нагадаємо, сливи для цукерок вимагають додаткового захисту від моніліозу.