Овочі-Ягоди-Сад

Хімічне прорідження квіток і зав’язі яблуні проводять у чотири етапи

Хімічне прорідження квіток і зав’язі яблуні проводять у чотири етапи

Хімічне прорідження квіток та зав’язі яблуні починають під час цвітіння, продовжують під час опадання пелюсток, за діаметра королівської зав’язі 8–16 мм та 18–22 мм.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».  

«За рясного цвітіння і особливо на сортах, які важко проріджуються (Фуджі та ін.), треба починати хімічне прорідження препаратами на основі ATS (тіосульфат амонію) з високим умістом сірки. Прорідження проводять у два етапи дозою 10–12 л/га:

• коли квітки на 2–3-річних пагонах повністю розпускаються;

• коли квітки на однорічних пагонах повністю розпустилися», – радить Олександр Биковський, представник-консультант ТОВ «Анівол».  

У суцвіттях яблуні першими розпускаються королівські квітки (центральні), з яких виходять найбільші плоди. Після відкриття квітки запліднення відбувається впродовж двох діб. 

За цей період починають відкриватися квітки другого порядку, слабкіші, які «спалюють» ATS: пошкоджуються органи квітки й запліднення не відбувається.

«Чим раніше ми почнемо нормувати врожай, тим рівномірніші за розвитком будуть плоди й більші внаслідок зменшення конкуренції за поживні речовини, а також зменшимо ймовірну періодичність», – зауважує Олександр Биковський. 

Він також додає, що багатьох лякає сама думка прорідження в цвітіння, тому що ймовірні приморозки можуть зробити «прорідження» за садівника. 

«Проте якщо вчасно не було зроблено прорідження, особливо за рясного цвітіння на проблемних сортах, схильних до періодичності плодоношення, то ви вже не повернете час і пізніше нормування може не дати бажаного ефекту, якщо погодні умови не будуть підходящі», – аргументує консультант.

Другим етапом є застосування препаратів на основі ауксинів (NAA, NAD). Механізм дії полягає у пригніченні розвитку слабших зав’язей на ранньому етапі формування, які згодом відстають у розвитку та обсипаються. Препарати на основі 1-нафтилоцетової кислоти (NAA) агресивніші й потребують меншої дози внесення для прорідження, тоді як препарати на основі аміданафтилоцетової кислоти (NAD) менш агресивні та діють більш м’яко і потребують більшої дози внесення. Вносити ці препарати треба, коли діаметр королівської зав’язі буде 5–8 мм. Зазвичай це фаза опадання пелюсток, одразу після цвітіння. Єдине застереження — не можна використовувати проріджувачі на основі NAA та NAD на сортах групи Ред Делішез (Ред Чіфи) та Фуджі. 

Третім етапом у хімічному прорідженні є застосування цитокінінів. Це препарати на основі 6-ВА (6-бензиладенін). Прорідження проводять за діаметра королівської зав’язі 8–16 мм дозою 2,5–5 л/га (4%), НВ 800–1000 л/га, за +16…+24 °С. У такому дозуванні королівська зав’язь продовжує розвиватися, слабші зав’язі відстають у розвитку і через 1–2 тижні починають обсипатися. Для посилення дії 6-ВА на деяких сортах додають препарати на основі NAA. Якщо робили в кінці цвітіння прорідження препаратами на основі ауксинів (NAA, NAD), то треба спочатку проаналізувати, як спрацювало прорідження, і від того скоригувати дозу 6-ВА, яку зазвичай зменшують і вносять за діаметра зав’язі 12–16 мм. Для розуміння, як спрацював проріджувач, треба подивитися на розвиток зав’язі у суцвітті: якщо різниця в діаметрі між найбільшою зав’яззю (королівською) і зав’язями другого порядку в два рази і більше, то слабкіші зав’язі обсиплються. Якщо різниця менша, то зав’язі залишаться, але можна ще зробити прорідження. Використання для прорідження препаратів на основі ауксинів (NAA, NAD) та цитокінінів (6-ВА) безпосередньо впливає на закладання плодової бруньки на наступний рік. Навіть якщо прорідження на ранніх етапах формування зав’язі не спрацювало належним чином через погодні умови, ми все одно вирівнюємо гормональний баланс рослини в бік плодоношення. 

Четвертий етап — застосування препаратів на основі етефону. Їх вносять за діаметра зав’язі 18–22 мм за температури +16…+24 °С в концентрації 0,3–0,8 л/1000 л. Не рекомендовано на дрібноплідних сортах, бо погано впливає на розмір плодів. Якщо нема потреби в додатковому прорідженні етефоном, рекомендовано проводити етефонову програму для кращого закладання плодової бруньки на наступний рік. Для цього невеликими дозами по 0,1–0,2 л/га через 2–3 тижні після цвітіння роблять 2–3 внесення 48% етефона з інтервалом 6–7 днів. Особливо ця програма актуальна для ділянок із великою силою росту, наявною періодичністю плодоношення та на великоплідних сортах. На дрібноплідних сортах дозу зменшують до 0,05–0,1 л/га. За допомогою хімічного прорідження можна додатково прибрати до 30–60% «зайвої» зав’язі, все залежить від кліматичних умов на момент прорідження. Проте хімічне прорідження не завжди дає той ефект нормування, який ми очікуємо, й іноді треба допрацьовувати вручну.

Читайте також: Як застосовують проріджування квітів у садах: ручне, механічне та хімічне