Овочі-Ягоди-Сад

Експерт розповів чому Україна імпортувала російську картоплю

Експерт розповів чому Україна імпортувала російську картоплю

Через поганий інвестиційний клімат Україна, яка входить до трійки найбільших у світі виробників картоплі є одним з найбільших імпортерів картоплі, у 2020 році закуповувала її в Росії. Адже інвестори не ризикують вкладати значні кошти в обладнання та технології українського картоплярства. Від цього галузь стає все більш ризикованою. 

Про це розповів економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак у своїй колонці на zn.ua.

За словами Андрія Ярмака, Україна 2020 році не просто не змогла забезпечити себе картоплею, але ще й купувала її в Росії.

«У Європі є лише одна країна, де в супермаркетах продають брудну картоплю з землею. Так, це Україна. А ще — обсяг продажу картоплі в супермаркетах України менший, ніж обсяг продажу апельсинів. Ці факти важливі для розуміння того, чому «житниця Європи» у 2020 році не змогла забезпечити себе «другим хлібом», та ще й купувала його не де-небудь, а в Росії”, – написав Андрій Ярмак.

Як зазначив експерт, абсолютна більшість українських господарств, які вирощують картоплю, навіть професійні, не мають обладнання для доведення картоплі до товарного вигляду: для чищення, миття, сортування та пакування.

«Наш виробник краще засадить картоплею зайвих 100 га, ніж інвестує кошти в її доробку. Адже якщо ти починаєш картоплю доробляти й сортувати, то виявляється, що чистою вона має ще гірший вигляд. Отже, потрібно інвестувати в дорожчу техніку, змінювати сорти, ставити зрошення. Тобто змінювати всю систему виробництва, а це дуже незручно й дорого», – наголосив експерт.

Кваліфікація менеджерів супермаркетів в Україні, які відповідають за плодоовочеві відділи, за словам Ярмака, теж не завжди на рівні вимог.

«Стратегія дешевої картоплі не спрацювала. Адже ні представники мережі супермаркетів, ні виробники в Україні не могли зрозуміти засадничої різниці між сировиною та готовою продукцією».

Він також зазначив, що картопля, яка вирощується в ЄС для потреб переробки, зазвичай має значно вищі якісні параметри, ніж картопля, що вирощується в Україні для потреб свіжого споживання.

Читайте також: Набір продуктів на борщ коштує, як у 2018 році