Дослідниця порадила, як спрямувати енергію персика на врожай
У товарних садах часто трапляються дерева, у яких унаслідок неправильного формування й обрізування приріст зосереджено нагорі, а у нижньому ярусі ріст ослаблено і скелетні гілки оголені. Щоб нормалізувати плодоношення, висоту дерев знижують.
Про це в статті в журналі «Садівництво по-українськи» порадила Ольга Алексєєва, кандидатка сільськогосподарських наук, співробітниця Таврійського державного агротехнологічного університету.
«Щоб використати енергію росту таких дерев для плодоношення, плодовими гілками навантажують верхні, сильнорослі частини крони. Плоди, які на них утворяться, засвоять основну кількість поживних речовин,вироблених у цій зоні. Як наслідок, приріст у зоні верхівки значно послабиться і затінення нижньої частини крони зменшиться. За потреби сильне навантаження верхньої зони дерева повторюють доти, доки його ріст не нормалізується», – пояснює вона.
Дослідниця зауважує, що після того скелетні гілки вкорочують, і висоту дерева знижують. У нижній частині крони паралельно укорочують на омолодження непродуктивну й ослаблену обростаючу деревину. Через відсутність плодів ріст пагонів там збільшується, і з часом зону плодоношення вдається перемістити донизу. Унаслідок сильного щорічного прорідження обростаючої деревини дерева частково омолоджуються.
«Потреба у періодичному інтенсивному омолоджувальному обрізуванні, у рік виконання якого урожай значно знижується, відпадає, – наголошує Ольга Алексєєва. – Утім, іноді доводиться омолоджувати порівняно молоді дерева віком 4−7 років, у яких скелетні гілки сильно пошкоджені хворобами (клястероспоріозом, моніліозом, кучерявістю листків) або морозами. У такім разі з початком росту пагонів, коли добре помітно межу між здоровою та ушкодженою деревиною, скелетні гілки обрізують нижче рівня омертвілої тканини».
Досвід засвідчив, що дерева, у яких омолоджувалися гілки віком 4−6 років, за умов високої агротехнікичерез два роки після обрізування давали врожай 30−40 кг. Омолоджування деревини віком 7−9 років засвідчило погане відновлення пагонів, тому воно не рекомендоване, – підсумовує дослідниця.
Читайте також: Персик зі сплощеною кроною виходить на плодоношення швидше