Овочі-Ягоди-Сад

Чому кліщі виробляють резистентність до препаратів

Чому кліщі виробляють резистентність до препаратів

Основна причина резистентності – багаторазове безсистемне застосування хімії в садах. Оброблення, альтернативи яким немає, лише погіршують ситуацію.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».  

«По-перше, знищується корисна фауна (природні вороги фітофагів), порушується саморегуляція в акарокомплексі, – аргументує Олена Аньол, старша наукова співробітниця Інституту захисту рослин НААН України. – По-друге, види, які раніше не мали господарського значення, стають домінантними. Наприклад, червоний плодовий кліщ до використання ДДТ не мав великого значення через наявність хижаків, що знищували його, а також конкуренцією з боку інших шкідників. Тепер він один з основних шкідників на яблуні».
За словами авторки, в останні роки чотириногі кліщі різко збільшили свою шкодочинність під впливом акарицидів нового покоління, які застосовували проти інших видів, і набули стійкості до них. 

«Стійких особин у популяції може бути мізерно мало, але у разі дії відбору — пестициду — нормотипові особини знищуються, а генетично стійкі розмножуються і займають їхню нішу. Якщо ж у цій популяції таких змінених (мутантних) особин немає, така група не стане стійкою, попри тривалий вплив пестициду», – пояснює вона.
Чим більша у виду плодючість і більша кількість поколінь за рік, тим швидше формується резистентність у популяції. 

«Полівольтинні види кліщів-фітофагів здатні набувати максимальної стійкості впродовж 3–5 років від початку систематичного застосування препарату», – підсумовує Олена Аньол.

Читайте також: Вчена дала 10 порад з боротьби з кліщами в саду