Чим вища зволоженість ґрунту, тим ефективніше діють добрива
Ефективність добрив на різних ґрунтах має зональний характер. Це пояснюється зональністю ґрунтового покриву України відповідно до особливостей вологозабезпечення. Чим вища зволоженість ґрунту, тим ефективніше діють добрива.
В Україні гідротермічний коефіцієнт Селянинова за травень-вересень за багаторічними показниками зменшується в зональному аспекті від 1,3-1,5 у зоні Полісся на дерново-підзолистих ґрунтах до 0,45-0,6 у зоні Степу Сухого на темно-каштанових і каштанових солонцюватих ґрунтах.
Майже в такій пропорції знижуються орієнтовні норми удобрення й ефективність добрив у богарних умовах. Якщо в посушливих умовах Півдня для садів і виноградників цілком достатнім є внесення 20 тонн/га органічних добрив один раз на 4-5 років і мінеральних добрив N30-60P30K30 (річна норма внесення на гектар), то на більш гумідних дерново-підзолистих ґрунтах Полісся й буроземно-підзолистих поверхнево оглеєних ґрунтах Закарпаття рекомендовані дози зростають до 40-60 тонн/га, а мінеральних добрив – до N90-150Р120-150К90-120 і більше.
В умовах Західного Лісостепу на ясно-сірих і сірих лісових поверхнево оглеєних ґрунтах, буроземно-підзолистих поверхнево глейових суглинкових ґрунтах Прикарпаття зростають непродуктивні втрати азоту через періодичне перезволоження та розвиток процесів денітрифікації, тому внесення азотних добрив там високоефективне, але його бажано робити в кілька прийомів.
Додати коментар