Овочі-Ягоди-Сад

Американські вчені знайшли стійкість до фітофторозу в диких формах картоплі

Вчений з АRS USDA Харі Карки працює з рослинами картоплі

Група вчених Служби сільськогосподарських досліджень Міністерства сільського господарства США (АRS USDA), у лабораторних випробуваннях виявила 12 високостійких видів дикої картоплі до збудника фітофторозу Phytophthora infestans. І намагатиметься перенести гени стійкості на нові сорти.

Про це повідомляє АRS USDA.

«На сьогоднішній день фітофтороз залишається світовою загрозою не лише для картоплі, а й для томатних культур, що спричиняє втрати врожаю та контрольні витрати на суму близько $6,7 млрд щороку», – зазначив Денніс Халтерман, генетик рослин з дослідної групи овочевих культур ARS у Медісоні, штат Вісконсин.

Застосування фунгіцидів для боротьби з фітофторою збільшує виробничі витрати та приносить занепокоєння з приводу екологічної шкоди.

Разом з тим, багато видів дикої картоплі має потужний захист від таких хвороб, як фітофтороз а також добре пристосовуються до різноманітних умов вирощування. Це робить їх особливо цінним ресурсом для генів стійкості, які можуть принести користь вирощуваним сортам –  і, ширше, сприяючи світовій продовольчій безпеці.

Із 72  диких видів, які досліджували вчені, 12 показали високий рівень стійкості листя, який ніколи раніше не задокументовано, відкриваючи двері для абсолютно нових захисних механізмів від фітофторозу.

Тим не менш, розробка нових сортів картоплі з новими ознаками –  це тривалий процес, який триває 10-15 років, перш ніж вони будуть готові до продажу. Але Денніс Халтерман сподівається, що завдяки таким новим підходам, як селекція за допомогою маркерів, картографування геному та здатність клонувати (копіювати) та вставляти конкретні гени, що цікавлять, цінні риси, такі як стійкість до фітофторозу, можна швидше та ефективніше передати в нові перспективні сорти.

Читайте також: Учені виявили найкращий ген стійкої стійкості до фітофторозу картоплі