Овочі-Ягоди-Сад

2-3 сезони нові сорти суниці будуть недоступні фермерам

2-3 сезони нові сорти суниці будуть недоступні фермерам

Мінагролітики та продовольства України своїм наказом № 387 від 25.11.2021 року включило суницю до переліку культур, яким, для реєстрації нових сортів в Україні, потрібно протягом 2–3-х сезонів проводити перевірку на відмінність, однорідність і стабільність. Таким чином вони стануть недоступними для фермерів.

Про це повідомляють в асоціації «Укрсадпром».

«Для реєстрації та захисту нового сорту рослини заявник має довести, що сорт-кандидат є відмінним, однорідним і стабільним. Тобто, селекціонеру необхідно замовити та оплатити досить складну та тривалу експертизу, яка проводиться незалежним, акредитованим органом — спеціалізованою дослідною станцією», – прокоментував Олег Босий, власник та керуючий партнер вітчизняного плодорозсадника «Фрутек». 

Раніше Мінагрополітики приймало інформацію, надану заявником за результатами тестування нових сортів плодово-ягідних культур, включно з суницею садовою, якщо її виконано у країнах-членах міждержавного об’єднання UPOV (Union internationale pour la Protection des Obtentions Vegetales — Міжнародного союзу з охорони нових сортів рослин). Членство України у цьому міждержавному об’єднанні розпочалося 1995 року й триває понині.

Тож заявникові було достатньо подати інформацію про результати відповідного тестування та сплатити невеликий збір за обробку цієї інформації фахівцем Українського інституту експертизи сортів рослин. За таких умов реєстрація нового сорту, з моменту подачі заявки до появи нового сорту в Реєстрі, займала лише рік-півтора.

«Однак нещодавно, за невідомих причин і без попередження, Міністерство сільського господарства та продовольства України включило суницю садову до списку культур, які мають проходити повторну перевірку на вітчизняних дослідних станціях. До цього в згаданому переліку були лише зернові та овочеві культури. Тобто сьогодні суниця садова є єдиною багаторічною культурою в цьому списку», – наголосив Олег Босий.

За його словами, у найближчі 3–4 роки українським фермерам потрібно буде забути про нові сорти суниці садової. 

Адже формально сорт допускається до обігу лише після завершення процесу його реєстрації, яка відтепер триватиме утричі довше, а кваліфікаційна експертиза сорту також коштуватиме селекціонеру значно дорожче.

Імпортувати садивний матеріал нових сортів, які ще не внесені до Реєстру, в Україну теж не дозволяється.

Читайте також: Херсонські фермери назвали передумову високого врожаю суниць