Точка зору

За все життя я не бачив такого потужного цвітіння картоплі, як зараз

Микола Пономаренко
директор СТОВ «Десна», Чернігівська обл.

Картопля у нашому господарстві цього року цвіте потужно, як ніколи. За все життя я не спостерігав такого цвітіння. Рослини великі, розвинені, мають гарний колір. Феномен засухи завжди стримував у розвитку генетичний потенціал картоплі. А в цьому році в достатку вологи, отже картопля почала розкривати цей потенціал. Але щоб розкрити його на повну, також потрібне збалансоване живлення. Тож зараз рослина жирує. Споживає усе, що їй дано: азот, калій, фосфор. Із засобами захисту вносимо і мікроелементи, які вона також активно споживає. 

Щоправда, негативно впливає на картоплю зниження температури до 11 градусів, що спостерігається цього літа. Рослина може скидати закладені бульби. Наприклад, Беллароза зазвичай у нас зав’язує 14 бульб, а після холодів рослина відмовляється розвивати частину з них. Може бути друга хвиля зав’язування. Але вона може мати погані наслідки: адже під кущем буде і достигла картопля, і несформована.

Види на високу врожайність є. Значна вегетативна маса буде спрямовувати енергію на формування бульб. Але можлива засуха, спека, холод чи дощі можуть значно зменшити ці перспективи. Град може вибити ціле поле. Рослини можуть відійти, але втрати будуть. Бульби також можуть перерости.

Поки що добре себе показують сорти, що закладають значну кількість бульб. У нас це сорти німецької селекції Лілі, Бельмонда, Прада, Королева Анна та нідерландський Лабелла. У нас підбірані високврожайні сорти, що закладають від 18 до 25 бульб. Під кущем виростає до 2,5 кг картоплі. У вдалому випадку вмілий картопляр може отримати врожай до 80 т/га.