Овочі-Ягоди-Сад
Головне:
Точка зору

Урожайність кавунів буде вищою, але й ціна на них зменшиться

Шеквет Реїзов
директор і засновник ФГ «Алмаз-Р» (Херсонська обл.)

Ми реалізуємо кавуни через торговельні мережі та ринки по всій Україні. Співпрацюємо з торговельними мережами «Велика кишеня», МЕТРO, VARUS, компанією ЗАТ «УФОК». Багато років експортуємо кавуни в Польщу, Данію, Голландію, країни Прибалтики.

Кількість кавунів, яку постачаємо за кордон, прямо пропорційно залежить від того, яка ціна на кавуни в Україні. Чим вона вища, тим менше кавунів ми експортуємо.

Ціна на кавуни також залежить від логістики й виду тари. Раніше ми транспортували кавуни баржею, потім відмовилися від цього. Причина в тому, що чим довше продукція транспортується, тим істотніше погіршується її якість. Зараз використовуємо виключно автотранспорт. У нас 7 вантажників, вони швидко завантажують фури, які заїжджають безпосередньо на поле, тож за 10 годин зірваний кавун потрапляє до споживача.

Як тару зараз ми здебільшого використовуємо ящики-октабіни ємністю 450 кг. Вони виготовлені з гофрокартону, у них міцний подвійний корпус, захисні картонні кутники та вентиляційні отвори. Кавуни в них механічно не ушкоджуються, крім того, в такій тарі наші великі ягоди дихають. У фуру входить 42–46 ящиків-октабінів. За кордон відправляємо кавуни в октабінах у рефрижераторах.

Минулий 2020 рік був для нас, виробників кавунів, доволі вдалим. Навіть скажу більше: він був найвдалішим за останні вісім років. Склалося так, що кавунів минулого сезону в Україні посіяли небагато, частина з них навесні загинула від посухи. Тож на ринку продукції було мало. Але ті посіви, що збереглися, дали гарний урожай. Водночас ціна на кавуни була доволі високою не тільки в нас, але й за кордоном, оскільки в Іспанії багато посівів кавунів теж загинули від посухи. Тож ми не тільки працювали з вітчизняними споживачами, але й активно експортували свою продукцію в Європу.

Ціни на кавуни були для нас дуже цікавими: якщо продукцію в нас забирали з поля, то ми віддавали її по 2,5–2,7 грн/кг, якщо ми своїм транспортом доставляли в супермаркети –– 4–5,5 грн/кг. Наприклад, для супермаркетів Києва ціна становила 4 грн/кг, для супермаркетів Львова –– 5,5 грн/кг.

У цьому році врожайність кавунів, за нашими прогнозами, буде вищою. Передусім цьому сприяє те, що для розвитку баштанних культур склалися добрі погодні умови. Але й ціна порівняно з минулим роком значно впаде, десь до 70–90 копійок за кілограм у період масового дозрівання. Я так вважаю, оскільки в багатьох господарствах значно збільшили площі під кавунами, тож на ринку з високою ймовірністю з’явиться надлишок цієї солодкої продукції, отже, й гарно заробити на ній не вийде. Ми завжди слідкуємо за ринком, аналізуємо ситуацію, тому цього року, навпаки, зменшили посіви кавунів. Але ж і зовсім від баштану не відмовилися, бо смугастий, солодкий кавун –– справжня візитівка нашого господарства.

Журнали