Україну ще очікує пік захворювання на АЧС
![](https://agrotimes.ua/wp-content/uploads/2025/02/vitalij-bashynskyj3.jpeg)
Що таке африканська чума свиней (АЧС), на чому базується біобезпека щодо неї? Опитування, результати державного контролю Держпродспоживслужби, робота галузевої асоціації виявляють багато прогалин у розумінні навіть елементарних заходів запобігання цій небезпечній хворобі.
Менш ніж 1% особистих селянських господарств дотримується правил біобезпеки щодо АЧС.
А у мисливських господарствах, лісогосподарствах роботи з біобезпеки взагалі непочатий край. Є один навчальний майданчик у Боярській лісодослідній станції на Київщині, де ми планували проводити навчання, але на заваді стала війна. Робота в цьому напрямку має бути відновлена якомога швидше.
Можна стверджувати, що заходи біобезпеки спрацьовують лише на промислових свинофермах, у більшості тих, які мають іноземні джерела фінансування, підходи щодо підготовки персоналу, навчання, правильної організації роботи санпропускників, демаркаційних зон, заборони в’їзду на територію будь-якого транспорту тощо. Щоб порахувати підприємства, які дотримуються майже всіх правил біобезпеки, вистачить двох рук: їх не більше семи.
Вони професійно підійшли до організації заходів біобезпеки. Виключень немає для жодного відвідувача: власник і будь-хто інший потрапляють на свинокомплекс лише через душ і в змінному одязі.
До слова, ці українські свинокомплекси вже можуть проводити майстер-класи для деяких європейських щодо заходів біобезпеки. Адже в певних наших великотоварних свиногосподарствах, запевняю, рівень біобезпеки значно перевищує і вимоги регламенту ЄС, і їхню усталену практику.
Тому за такої ситуації з біобезпекою в Україні 85 випадків АЧС, зареєстрованих протягом 2024 року (70 ‒ у свійських свиней і 15 – у диких), ‒ крапля в морі. І тут можна нагороджувати всіх причетних, бо це ‒ надзвичайний результат у рамках такої великої країни, яка ще й воює. Бо в Європі за 2024 рік зареєстровано 8656 спалахів захворювання на АЧС.
А якщо серйозно, то з такими показниками Україна не те що не досягла піку цієї небезпечної хвороби, але й перебуває на висхідній синусоїди епізоотичного процесу. Відповідно до нашого прогнозу, максимум спалахів АЧС можна очікувати наприкінці 2026 року. Хоча я не виключаю певного зсуву в строках. Для того щоб процес пішов на спад, потрібен час!
Але лише після досягнення піку ми спостерігатимемо скорочення випадків: до цього приведуть зменшення поголів’я диких свиней, люди отямляться і почнуть ухвалювати логічні рішення з біобезпеки господарств.
На мою думку, сьогодні реальна цифра випадків АЧС в Україні ‒ близько 800 на рік. Але це, звичайно, залежить від підходу до підрахунку випадків реєстрації збудника.
Останні звіти по азійських країнах, серед яких і ті, які є виробниками та розповсюджувачами диво-вакцини від АЧС, фіксують тільки зростання спалахів захворювання, в тому числі й у провінції, де свиней щепили. А рівень їхньої біобезпеки ‒ десь такий, як у наших середніх і малих господарствах, іноді гірший.
Нині, згідно зі звітами наукових журналів, ефективної вакцини проти АЧС немає. А її поява стане чи не найбажанішою подією для свинарів усього світу. Сьогодні розробленням вакцини займаються американці, іспанці, ще кілька потужних науково-дослідних установ у світі. Але поки ті вакцини, які спричиняють хворобу, що потім передається вже природним шляхом, ‒ швидше додатковий метод зараження, ніж запобіжник розповсюдження.
Ми бачимо, що в деяких країнах, які використовують скандальні вакцини, що зараз досліджуються, у Китаї, де практикували свої живі вакцини, картина дуже сумна: всі щеплені свині потроху знищуються, оскільки дають реакцію як хворі, нехай і з меншим відсотком летальності. Ба більше ‒ ще й заражають інших тварин. Я вважаю, що це ще ‒ не вакцина, а імітація. Ми маємо дочекатися результатів офіційних досліджень Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин.
Дика фауна відіграє важливу роль у поширенні вірусу АЧС, але провідна роль усе одно належить людині. Як у світі зараз регулюють небезпеку спалахів цієї хвороби? Навчання, усвідомлення, підготовка і ще раз підготовка.
Так, логічно і правильно перед забоєм перевірити свиней ПЛР-методом ‒ навіть клінічно здорових, щоб пересвідчитися, що вони ‒ не носії АЧС. Але… цього не робить ніхто, на жаль.
Хочу наголосити, що навіть 100%-ва відповідність вимогам із біобезпеки ‒ це близько 85% захисту; 15% лишається на непередбачувані ситуації. Випадків АЧС, на жаль, буде немало. Гадаю, кінець 2025 року ‒ середина 2026-го нам це доведуть. Сьогодні циркуляція збудника АЧС на території України досить широка, а вірусне навантаження значне. Наскільки ‒ ми зможемо уточнити, коли буде ухвалено і впроваджено постанову Кабінету Міністрів, що передбачає відшкодування за знайдені трупи свиней, загиблих від АЧС. Зараз ми готуємо цей документ, який реально допоможе усвідомити масштаби забруднення дикої фауни збудником.