Точка зору

Сучасному тваринництву потрібні міждисциплінарні працівники

Олександр Буднік
керівник напряму тваринництва агрогрупи «Агрейн»

Україна входить до трійки країн світу з найвищими показниками зростання продуктивності в аграрній галузі за останні 10 років. Такий успіх насамперед зумовило впровадження нових технологій у вітчизняне сільське господарство. Подальший розвиток агросектору загалом і тваринницького напряму зокрема можливий лише за використання сучасних інновацій.

Впоратися з таким завданням здатні працівники, які володітимуть глибинними знаннями за своєю спеціальністю й одночасно матимуть універсальні знання у суміжних сферах. Такі фахівці широкого профілю, або міждисциплінарні працівники, можуть оцінити будь-яку ситуацію з різних точок зору, швидко розібратися у причинах виникнення тієї чи іншої проблеми, знайти найоптимальніший варіант її вирішення та обґрунтувати його.

Міждисциплінарні працівники занурюватимуться в процес і матимуть у своєму арсеналі більше робочих інструментів для ефективного виконання задачі. Наприклад, застосування новітніх ІТ-рішень дозволить працівнику розрахувати оптимальний раціон харчування поголів’я худоби, виявити хворобу ще у зародку та не допустити її розвитку, запобігти задушенню поросят-сисунців та й загалом поліпшити роботу на кожній ланці виробничого процесу.

А знання базових законів фізики допомагатимуть керівнику ферми правильно вибрати вентиляційне обладнання для корівника, тим самим забезпечивши комфортний мікроклімат тваринам і раціонально інвестувавши кошти.

Для підготовки таких універсалів – спеціалістів нового формату для агробізнесу – спільними зусиллями агрокомпаній, НУБіП України та Міносвіти було розроблено навчальний курс. Згодом його планують мультиплікувати у прогресивних навчальних аграрних закладах.

Цей сучасний тренд – підготовка та залучення міждисциплінарних працівників – набирає обертів безпосередньо на агропідприємствах. У компанії «Агрікор Холдинг» практикують такий підхід, зокрема, у тваринницьких напрямах: один працівник може займати дві-чотири посади. Так, він може виконувати обов’язки керуючого фермою, начальника тваринницького комплексу, технолога. Посадові обов’язки усіх цих трьох посад передбачають, що людина займається розвитком стада та документацією – зокрема, готує чи перевіряє звіти щодо роботи комплексу.

Очевидно, що я не призначу агронома працювати зоотехніком. Але керівник напряму цілком може бути і зоотехніком, і ветлікарем, адже вони мають профільну освіту.

Так вже склалося, що Чернігівська область стала своєрідним випробувальним полігоном для різних проєктів чи програм у багатьох галузях. Тут, зокрема, реалізували державний пілотний проєкт із розвитку об’єднаних територіальних громад, проєкт із реформування поштових відділень у селах. Обидва після опробування вже поширені на інші регіони України.

Наша компанія на Чернігівщині провела експеримент у галузі тваринництва. Наразі в компанії «Агрікор Холдинг» на тваринницькому комплексі, що нараховує 5 тис. голів ВРХ, працює чотири основних фахівця, всі інші працівники – допоміжний персонал.

Досягати успіху вдається завдяки чіткому дотриманню протоколів, усвідомлення кожним працівником своїх дій на кожному етапі вирощування тварин. Звісно, що для отримання якісної продукції компанія забезпечує свої ферми якісними кормами, вакцинами, сучасною технікою тощо, сприяє навчанню персоналу та перейманню передового досвіду.

Якщо спеціаліст має бажання суміщати посади та постійно підвищує свою кваліфікацію, розуміється на справі та виконує свої обов’язки на високому рівні, то чому би й ні?

На жаль, на багатьох агропідприємствах діє ще застаріла система радянських часів, за якої селянам потрібно було дати якомога більше робочих місць у сільському господарстві. А віддача працівників та ефективність їхньої роботи були далеко не на першому місці.

Сьогодні, аби підприємство розвивалося, до роботи треба залучати людей, зацікавлених у спільному кінцевому результаті. Залучення міждисциплінарних працівників дозволяє компанії оптимізувати чисельність персоналу на фермах із невеликою кількістю худоби, акумулювати кошти та платити універсалам достойну заробітну плату, запропонувати можливість кар’єрного росту, а у відповідь вимагати високих результатів.

Тобто практика охоплення одним працівником кількох посад вигідна і йому, і підприємству. Тому я переконаний, що найближчим часом наш досвід перейме чимало колег.