Агромаркет
Головне:
Точка зору

Ставимо крапку на кукурудзі?

Андрій Друзяка
директор Grain Star International
Поділитись:

Профільне міністерство наприкінці минулого тижня чомусь вирішило, що збирання кукурудзи підходить до завершення. Вчасно вони схопилися. Учасники ринку мали таку впевненість ще тижні три тому – щойно обсяги зібраних площ перестали зростати більш ніж на 2% на тиждень, а їх загальна офіційна кількість «дійшла» до 94% (знову ж таки, за офіційними даними щодо обсягу посівних площ). 

Втім, аграрні чиновники вперто тягнуть валовий збір кукурудзи до омріяної цифри 29,999 млн тонн, ними ж і вигаданої, а може й розрахованої за нікому невідомою методикою. І тягнуть вони цю цифру, дуже схожу на ціну недорогого авто в зарубіжних автосалонах, через свої офіційні звіти вже майже місяць. Який арифметичний інструмент для розрахунку цієї цифри використовують  – рахівницю, арифмометр чи (невже?) логарифмічну лінійку, наразі невідомо.  

Аж раптом, о чудо: у грудневому звіті Департамент сільського господарства США (USDA) підтримав прагнення українських агрочиновників нарахувати, натягнути, дотягнути валовий збір кукурудзи в Україні хоча б до 29,5 млн тонн, тобто плюс 1 млн тонн до свого ж попереднього прогнозу.  Таке враження, що USDA відверто підіграє державним обліковцям (оце я розумію «лобі»!) Втім, до вельми несподіваних даних USDA цьогоріч ми вже навіть встигли звикнути…

Інформагенція Agritel (у недалекому майбутньому – Argus Media) дещо виправдало американський агродепартамент, що «оцінка виробництва кукурудзи в Україні USDA була підвищена з 28,5 до 29,5 млн тонн на тлі перегляду оцінок урожайності, публікованих Міністерством економіки».  

Ось коло й розімкнулося. Ми намагаємося вірити даним USDA, USDA бере за основу цифри Мінекономіки, а врешті ми сумніваємся в обидвох цифрах.

Такий вигляд має динаміка збирання кукурудзи за офіційною статистикою:

Нескладно назвати цифри Мінекономіки щодо збирання кукурудзи наступного тижня. Все дуже просто: буде зібрано 100% площ, а це 5,451 млн га. Буде намолочено 29,999 млн тонн за середньої врожайності 5,5 т/га. Для побудови цієї нескладної математичної моделі достатньо було калькулятора на 12 цифр екрана. Тобто, виходить, не те що гектара – навіть жодної сотки землі під кукурудзою не було втрачено. В такий тяжкий агрорік. Неймовірно!!! Ніколи, в жодній країні світу, за жодною культурою такої ситуації не було…

Проаналізуймо баланс попиту й пропозиції кукурудзи поточного маркетингового року. Його картинка наразі більш-менш красива, виходячи із ситуції цього року, як для виробників так і для експортерів.

Незважаючи ні на що, Україна й у поточному сезоні отримає «малу бронзову» медаль за прогнозований 4-й обсяг експорту кукурудзи в світі (після США, Бразилії й Аргентини). Стабільність – ознака майстерності! І, до речі, на таку диспозицію не впливає прогноз USDA щодо експорту кукурудзи з України (24 млн тонн, плюс 1,5 млн тонн до попереднього звіту), ні прогноз вітчизняного Мінекономіки (стабільно 22,982 млн тонн), ні наш прогноз щодо 20 млн тонн…

Що ж до цін, то ситуація на ринку кукурудзи достатньо стабільна й прогнозована. Це засвідчив і звіт USDA.  І допоки немає ніяких дрібниць, за якими б сховався диявол.

То що могло вплинути на зміну цін, але не вплинуло? Очікувалася реакція ринку на звіт USDA. Однак цього не сталося – ціни на кукурудзу й далі рухаються вниз. Попри те, що USDA у світовому масштабі понизив її валовий збір (виробництво) на 1,07 млн тонн і збільшим обсяги світової торгівлі  (експорт) на 1,2 млн тонн. Разом із тим, світові запаси зернової зменшено на 2,5 млн тонн. А цінам хоч би що, вони прямують униз. Жодним чином не вплинули на зміну цієї тенденції й такі «дрібниці», як прогнозоване (мабуть, тільки USDA)  збільшення виробництва й експорту української кукурудзи, можливе зниження імпорту ЄС та Єгиптом, попри достатньо відчутне прогнозне підвищення китайського  імпорту.

Відтак, за результатами минулого тижня спостерігалася така цінова ситуація:

Що може вплинути на ціну надалі? Можливо, неврожай кукурудзи в Південній  Америці, знову ж таки через посуху. Але доки USDA не бачить у тамтешніх метеоумовах  українського сценарію випаленої землі. По Бразилії USDA повторили дані минулого звіту (урожай 111 млн тонн, експорт – 39 млн тонн), і зовсім трохи знизили обсяги виробництва в Аргентині (49 млн тонн проти 50 млн тонн минулого місяця) за незмінної цифри експорту в 34 млн тонн.

А поки все йде за сценарієм самої кукурудзи, написаним нею ж для себе. 

Виникає питання: то це finita la commediа чи Corn Show Must Go On?

Чи нам усе зрозуміло і ми ставимо крапку на кукурудзі поточного сезону?

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ