Сорго на силос як альтернатива кукурудзі: особливості годівлі
Підбираючи альтернативу кукурудзяному силосу, поряд із вмістом крохмалю, протеїну, цукрів та інших ключових нутрієнтів, з особливою прискіпливістю варто порівняти якість клітковини в кукурудзі, сорго й суданці (див. таблицю).
Якість клітковини, точніше нейтрально-детергентної клітковини (НДК), визначається насамперед показником перетравності й вмістом неперетравної за 30 годин в рубці НДК. Саме ця неперетравна НДК (часто її образно називають «тирсою») є головним чинником, що визначає потенціал споживання грубого корму та максимально можливу частку грубих кормів у раціоні.
Чим вище споживання грубих кормів, тим менше концентратів (покупних кормів) необхідно вводити в раціон для його балансування, і, відповідно, тим менша вартість раціону і нижче витрати кормів на 1 кг виробленого молока. Результати багаторічних досліджень свідчать, що кукурудзяний силос у середньому має 15,3% «тирси» в сухій речовині. Тобто давши в раціоні 10 кг сухої речовини силосу, корові водночас згодовують 1,56 кг «тирси».
Доведено, що корова вагою 650 кг у середньому здатна спожити з усіма грубими кормами раціону (силос, сінаж, сіно тощо) не більше 2,5 кг «тирси», після чого вона відчуває ситість і перестає їсти. Виходячи з цього ліміту, граничної межі споживання кукурудзяного силосу (якщо б він був єдиним видом грубих кормів у раціоні) можна досягти лише за його кількості, еквівалентній 16 кг сухої речовини.
У силосі сорго й суданки значно більше «тирси»: відповідно 25,7% та 20,9%. Отже, вже з 10 кг сухої речовини такого силосу в рубець корові потрапляє понад 2 кг «тирси», і в раціоні майже не залишається місця для інших грубих кормів. Тобто потенціал добровільного споживання силосу сорго й суданки значно менший, як порівняти з кукурудзяним силосом. Це збільшує рівень концентратів у раціонах, особливо для високопродуктивних тварин.
І наостанок: силос сорго і кукурудзяний – абсолютно різні типи грубих кормів. Тому роблячи ставку на сорго як альтернативу, варто зважати на те, що доведеться залучати професіоналів із годівлі для балансування раціону.