Агромаркет
Головне:
Точка зору

Що змінилося із судовим оскарженням рішень податкової?

Владислава Бурбеза
юрист ЮФ Martyniv Law
Поділитись:

До недавнього часу платники податків мали 1095 днів на оскарження більшості податкових рішень, донарахувань та штрафів незалежно від того, чи була ними реалізована процедура адміністративного оскарження, чи ні. Після правової позиції Верховного суду правила гри суттєво змінилися (справа No500/2486/19, Постанова від 26.11.2020).

Нові строки є такими:

  • 1 місяць – для оскарження податкових донарахувань та штрафів, якщо платник податків реалізував процедуру адміністративного оскарження, тобто звернувся зі скаргою до ДПС. Відзначимо, що етап подання заперечень на акт податкової перевірки не відноситься до процедури адміністративного оскарження;
  • 6 місяців – для оскарження податкових донарахувань та штрафів, якщо одразу оскаржує таке рішення до суду, і «пропускає» досудове врегулювання. Але насправді ці 6 місяців перетворюються в 10 днів, якщо платник податків має бажання не просто оскаржити, але і на весь період судового розгляду справи законно не сплачувати податкові донарахування. Так би мовити тримати їх в режимі неузгоджених.
  • 3 місяці – для оскарження рішень податкової, що не пов’язані із нарахуванням грошових зобов’язань (наприклад, оскарження відмови в набутті статусу платника четвертої групи), але якщо була реалізована процедура адміністративного оскарження. Якщо в таких і подібних кейсах платник не отримав рішення вчасно (що трапляється), то строк буде 6 місяців з дня отримання такого.

На перший погляд, все просто – судитися із податковою будемо за правилами Кодексу про адміністративне судочинство. Водночас, нова правова позиція не містить прямої вказівки на те, що неоскаржені в адміністративному порядку податкові нарахування можна оскаржити в суді лише протягом 6 місяців. Норма Податкового кодексу, яка вказує на те, що рішення контролюючого органу можна оскаржити в будь-який час в межах 1095 днів, і досі існує. Тож наразі існує колізія між нормами ПКУ та Кодексу про адмінсудочинство. Звісно, за загальним правилом, неоднозначні норми тлумачаться на користь платника податків, але остаточну крапку в цьому питанні зможе поставити лише Верховний Суд.

Зазначимо, що Верховний Суд залишив тим платникам, які пропустили місячний строк, шанс на оскарження, вказавши, що зміна правової позиції є поважною причиною для поновлення процесуального строку.

Тож, якщо з моменту завершення процедури адміністративного оскарження ще не минуло 1095 днів, ви ще маєте шанс на судовий захист.

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ