Точка зору

Потепління несе нові небезпечні хвороби для картоплі

Ольга Вишневська
завідувачка відділу добазового, базового насінництва і діагностики Інституту картоплярства НААН, кандидатка сільськогосподарських наук

Якщо легкі хвороби викликають втрати врожаю картоплі до 10-15%, то тяжкі – до 90%. Найнебезпечнішим з усіх захворювань науковці вважають некроз, який має багато штамів. Згідно досліджень, гостра мозаїка, збудник якої Y-вірус картоплі, якщо він вражає навіть 1% насіння, може знищити врожайність на 80т/га. 15 років ми спостерігаємо активізацію і зростання Y-вірусу. Рослини, вражені зморшкуватою мозаїкою, можуть знижувати врожайність до 90%, смугастою мозаїкою – від 30% до 90%.

Останні 20 років на картоплі спостерігається утворення штаму NTN, який викликає на бульбах кільця. Ті пошкоджують вічка, в результаті чого вони погано сходять, і ті, що зійшли, виступають як джерела інфікування сусідніх рослин і можуть потрапляти у насіннєві партії за розміром.

До тяжкої відноситься хвороба мозаїчного скручування листків картоплі, її головним переносником є попелиця, а поширена вона у більш південних і східних областях. Знищення врожайності від нього досягає 40%.

Також слід звернути увагу на фітоплазмові хвороби, які викликають до 90% втрат врожаю, переносяться цикадами. Міграції останніх сприяє спектоне посушливе літо. Вражені ними бульби вже не можна використовувати для посадки.

Новий збудник, який внесено до переліку європейських директив, – зебра-чип. Він ще недосліджений і основна його шкодочинність полягає в тому, що зовні картполя може бути нормальною, а при виготовленні чипсів утворюються смуги у вигляди зебри.

Симптоми захворювання – початкове в’янення ураженої рослини з подальшим розвитком хлорозу і скручуванням листя, які можуть призвести до загибелі рослини; забарвлення променів, що йдуть від серцевини бульби; поява некротичних плям на м’якоті.

Уражена тканина при обсмажуванні стає темно-коричневою, смугастою, схожою на «зебру». До обсмаження симптоми на бульбі можуть бути не помітні. Збудник переноситься томатними й картопляними листоблішками. Взаємозв’язок між рослинами-господарями (не картоплею) і епідеміологією захворювання вивчений недостатньо. Єдини поки що метод протидії зебрі-чипу – боротьба інсектицидами з переносниками.