Інтерв'ю

Високотехнологічні машини перемагають

Олександр Спященко
генеральний директор «Волинської фондової компанії»

Сучасному аграрію можна пропонувати тільки таку техніку, яка здатна покращити й полегшити його роботу

Один із найпотужніших дилерів сільгосптехніки на українському ринку компанія «ВФК» розпочала співпрацю із всесвітньо відомим брендом Kverneland. Такий крок став досить показовим і свідчить про те, що наші аграрії змінюють свої уподобання, обираючи дедалі якісніші та більш технологічні машини. Ми поспілкувались із Олександром Спященком, генеральним директором «Волинської фондової компанії», який розповів про сучасні потреби вітчизняних аграріїв і можливості, що пропонують світові виробники техніки.

Чи стали аграрії обирати техніку за іншими принципами в умовах зростання цін на аграрну продукцію?

— На сьогодні аграрії змушені рахувати кожну копійку. Незважаючи на те, що ціни на продовольство високі, витрати також зростають. Якщо зробити простий аналіз, стане видно, що подорожчали всі основні витратні матеріали, починаючи від пального і добрив і закінчуючи насінням, засобами захисту, технікою і людською працею. Взяти ту саму продуктивність працівника — вона напряму залежить від того, яким обладнанням той користується. Працювати на «зламках» на сьогодні немає жодного економічного сенсу — це доведено сотнями й тисячами підрахунків і реальними прикладами. До персоналу також потрібно висувати високі вимоги — тільки професійні та відповідальні спеціалісти можуть працювати ефективно. Тому кожне господарство шукає хороших трактористів, пропонує їм гідну оплату праці, але давати тому працювати на МТЗ — просто невигідно. Потрібна потужна високопродуктивна техніка з високим рівнем надійності. У компанії Kverneland є такі машини, і це дає залізобетонну підставу співпрацювати саме із цим виробником.

Чому розпочали співпрацю саме з Kverneland?

— Маючи досвід роботи на ринку України більше як 20 років, ми давно бачили цей бренд у наших клієнтів, на виставках і польових демонстраціях. Ми бачимо особливості цієї техніки, яка має значну кількість технологій і патентів. Виробник, який багато зробив винаходів у сільськогосподарському машинобудуванні. Це ISOBUS, електричний привід висівних апаратів сівалок, багато ноу-хау в обробці металу, технології виробництва плугів і багато іншого. На сьогодні на ринку є багато відомих виробників, що мають дуже мало власних розробок і, відповідно, не можуть запропонувати аграріям надсучасних рішень. Ми розпочали співпрацю із Kverneland, базуючись на бажані пропонувати клієнтам ті технології, які б створювали їм додатковий прибуток, зменшували час виконання технологічних операцій і приносили додаткові переваги.

Які саме переваги машин Kverneland мають найбільший попит серед українських аграріїв?

— У кожній групі машин є щось своє. Наприклад, у плугах це індукційно загартована рама без зварних швів й особлива технологія виготовлення зносостійких робочих органів. Плуги Kverneland здатні працювати у будь-яких складних умовах і щоразу демонструвати гідну якість обробітку ґрунту.

Електричний привід висівного апарата сівалок вже багато років забезпечує високу точність дотримання норм і рівномірність розташування насінин у рядку. Сам висівний апарат відрізняється від конкурентів тим, що практично не зношується. Це позбавляє від необхідності постійно контролювати цей момент і періодично виконувати заміни зношених деталей.

Розкидачі міндобрив із диференціацією в 1 м на сьогодні є унікальним рішенням, якого немає в інших виробників. За нинішньої ціни мінеральних добрив і 1000 доларів аграрії вже не можуть собі дозволити вносити елементи живлення неточно. Підживлювати сусідні поля, дороги, канави й посадки на сьогодні стає надто дорогим задоволенням. Нормальний господар не допускатиме таких втрат добрив, і розкидачі Kverneland є саме тим інструментом, що допоможе внести поживу саме туди, де вона потрібна. Переходячи на мову грошей, можна сказати, що так аграрій може зробити якісну інвестицію й отримати від неї максимальний прибуток.

— Посівний комплекс суцільного висіву Kverneland U-Drill на сьогодні нічим не поступається іншим відомим виробникам. До того ж має низку переваг у роботі з дрібним і не тільки насінням. У світі є не так багато виробників, що пропонують посівні комплекси для різних культур і різних типів насіння.

Як світовий ринок сільгосптехніки позначається на вподобаннях українських аграріїв?

— Світовий ринок за останні 10–15 років суттєво трансформувався: відбулось багато поглинань, менші виробники не змогли скласти конкуренцію і змушені були продатись потужнішим конкурентам. На сьогодні у світі представлено п’ять потужних машинобудівельних груп, які мають серйозний конструкторський потенціал і значний відсоток деталей виготовляють самостійно. Інші мають частку власного виробництва на рівні 5–10%, а самі здебільшого надають послуги з монтажу. Серед таких виробників також є потужні гравці, але питання в тому, що буде через п’ять років? Чи зможуть вони швидко адаптуватись до нових умов, розробити нові машини, провести випробовування і, врешті-решт, запропонувати аграріям гідний продукт? Навіть якщо подивись на сучасний асортимент техніки у «ВФК», то він сильно відрізняється від того, що був 10–15 років тому. І багатьох із тих машин уже просто немає на ринку. На сьогодні електричний привод у просапних сівалках є трендом, якому варто слідувати всім, хто хоче нормально заробляти в аграрній галузі. Ще 5–6 років тому, коли «ВФК» завезла перші сівалки з електроприводом, ніхто не міг усвідомити, навіщо це потрібно. А нині ми бачимо, що механічні сівалки поступово полишають ринок.

Як швидко аграрій зможе отримати техніку Kverneland?

— Наша співпраця з Kverneland тільки розпочалась, але ми вже зробили перші замовлення й найближчим часом очікуємо прибуття машин в Україну. Частину техніки купували під конкретних клієнтів, частину — на склад компанії. Через сильну завантаженість виробництв, кризу постачання й логістичні проблеми по всьому світу строк виконання замовлення становить від 3 до 6 місяців, залежно від типу і комплектації техніки. Ми купуємо техніку на склад, щоб аграрії не чекали. Наразі спостерігається значний попит на машини весняного циклу — розкидачі міндобрив і просапні сівалки Optima. Саме ці машини ми замовили у першу чергу. До того ж близько 60% сівалок замовили у версії SX, бо на сьогодні ми спостерігаємо стабільне зростання попиту саме на високотехнологічні сівалки. Дещо пізніше очікуються поставки посівних комплексів U-Drill, які працюватимуть на сівбі озимих культур.

Хто є основним покупцем техніки Kverneland?

— Покупець техніки Kverneland — це фермер, який має високі очікування на роботу машини й націлений на максимальний результат. Він уже спробував різні моделі різних виробників, на практиці оцінив їх переваги та недоліки й може впевнено сказати, від якої машини яку ефективність він може отримати. Ті, хто ще вчора працював на вітчизняному «залізі», не обиратимуть Kverneland. Для цього їм потрібно пройти певний еволюційний шлях. А техніка Kverneland на вищому рівні еволюційного розвитку.

Завдяки сучасним технологіям і рішенням, які надає цей виробник, аграрій може отримувати значно більше, ніж від дешевих машин. У результаті інвестиції в техніку Kverneland є вигіднішими.

Яку підтримку користувачам техніки Kverneland забезпечує «ВФК»?

— Під час запуску техніки компанія «ВФК» обов’язково проводить навчання персоналу, який буде експлуатувати цю машину. Сервіс завжди поруч і швидко реагує на запити клієнтів. Оригінальні запасні частини також завжди доступні — переважна більшість є в Україні, й протягом доби може бути доставлена у будь-яку точку України. Те, що потрібно замовляти з-за кордону, також може доїхати досить швидко — усе залежить від терміновості та бажання клієнта. У міжсезоння можна, не поспішаючи, робити дефектування й готувати техніку в нормальному режимі, без додаткових витрат. Центральний склад запасних частин — у Луцьку. Там установлено програмний комплекс, який суттєво допомагає працівникам складу. На складання замовлення з-понад 100 позицій, що складає одна людина, потрібно не більше як 15 хвилин.

Олександр Васильченко