Інтерв'ю

Відшкодування втрат

Роман Сиромятніков
виконавчий директор компанії «БМВС-Експерт»

Відшкодування збитків унаслідок війни можливо стягнути з країни-агресорки в судових інстанціях країн, у яких уже є арештовані активи рф.  

Прямі збитки аграріїв унаслідок повномасштабної війни станом на 1 січня 2023 року оцінюють у 8,4 млрд доларів. І, на жаль, вони щодня зростають. А скільки сільгоспвиробники недоотримали внаслідок мінування полів, зірваних контрактів тощо?! Не виникає сумнівів, що після переможного миру рф буде платити репарації й відшкодовувати збитки, завдані народу України. Але щоб отримати компенсацію за втрати, аграріям уже варто потурбуватися про фіксацію збитків, які завдала країна-агресорка їх підприємствам. Проте самотужки зібрати повну доказову базу, яка ураховуватиме прямі й непрямі втрати, доволі складно. Більше з тим, багато підприємців побоюються, що гроші від арештованих активів рф, м’яко кажучи, не покриють реальних втрат. Роман Сиромятніков, виконавчий директор компанії «БМВС-Експерт», що спеціалізується на проведенні судових експертиз, розповів The Ukrainian Farmer про нюанси оцінювання збитків аграріїв унаслідок війни й про альтернативний державному механізм отримання їх відшкодування. 

З яких кроків потрібно починати в разі пошкодження чи знищення майна? 

— Спершу потрібно написати звернення до поліції. Правоохоронці зафіксують пошкодження, викрадення, псування або знищення майна у відповідному акті й відкриють кримінальне провадження. По-друге, агровиробник має звернутися до ДСНС з проханням обстежити майно на вибухонебезпечні предмети й за потреби за допомогою піротехніків провести розмінування. Рятувальники мають надати висновок, що територія безпечна, тільки після цього наші фахівці можуть ставати до роботи. А ось далі розпочинається етап повноцінних збирання й фіксації збитків та проведення судових експертиз із залученням атестованих міністерством юстиції експертів. Вони проводять обстеження й той чи інший вид судової експертизи. 

Навіщо потрібно робити судову експертизу? 

— Це — повний пакет документів, у якому зібрано дані щодо всіх завданих підприємству збитків унаслідок російської агресії. У цьому нам допомагає активна співпраця з бухгалтерами господарств. Адже кожна втрата має бути підкріплена юридично. Наприклад, якщо росіяни вкрали, пошкодили чи знищили транспортні засоби, по кожній одиниці техніки нам власник надає інформацію щодо її купівельної, балансової вартості, країни-виробника тощо. Якщо ж ідеться про знищення худоби, птиці також, експерти підраховують збитки й втрачені вигоди, згідно з бухгалтерськими документами, обліковими ветеринарними картками й іншим. Важливо, що ми обчислюємо не лише збитки, а й суми відновлення. Наші фахівці мають право на проведення різних видів судової експертизи: будівельно-технічної, товарознавчої, автотоварознавчої, економічної тощо. До того ж ми рахуємо не тільки власне збитки, які спричинено внаслідок війни, а й суму втраченої вигоди. Після отримання результатів експертизи аграрій має звернутися до суду на території України. На жаль, деякі люди навіть не фотографували руйнування та втрати внаслідок ворожих обстрілів. Або аграрій власним коштом відновив, наприклад, корівник і зберіг відповідні чеки чи акти виконаних робіт. І хоч поліція відкриває у таких випадках кримінальне провадження, але суду бракуватиме доказової бази. Тому єдиним неспростовним доказом у суді з метою подальшого відшкодування збитків є висновок судового експерта. 

Тобто кожен окремий вид судової експертизи має свої особливості? 

— У Висновку експерта за результатом проведення судової оціночно-будівельної експертизи може бути встановлена вартість об’єкта будівництва, що було знищено або пошкоджено внаслідок воєнної агресії. У Висновку за результатом проведення судової товарознавчої експертизи може бути встановлена вартість матеріальних цінностей, зокрема зерна, обладнання, інших харчових продуктів, тваринництва тощо. У Висновку експерта за результатом проведення судової автотоварознавчої експертизи може бути встановлена вартість автомобілів й інших транспортних засобів, які знищили, викрали або пошкодили представники країниагресорки. Також ми проводимо й судову економічну експертизу, за допомогою якої може бути встановлено розмір завданого збитку для підприємства з урахуванням втраченої вигоди, що виник унаслідок воєнної агресії. 

Фіксація прямих збитків видається більш-менш зрозумілою. Інша справа — розмір втраченої вигоди. 

— На жаль, ми не зможемо до копійки прорахувати недоотриману вигоду. Проте, наприклад, на підприємстві внаслідок ворожих обстрілів пошкоджено  дійне поголів’я корів. Згідно з документацією, за останні 5–7 років ми знаємо, скільки худоби там було до повномасштабної війни, які прибутки були в господарстві й обраховуємо середній розмір втраченої вигоди. Або у людини заміновано поле, і вона банально не може ані зібрати врожай, ані посіяти. У цьому разі також можна легко порахувати, скільки втрачає аграрій. Адже він прекрасно знає, яка урожайність із гектара протягом попередніх п’яти років, тому помножуємо цю цифру на вартість збіжжя на сьогодні й отримуємо дані щодо втраченої вигоди. 

У кожному випадку є свої нюанси, і якщо їх не ураховувати, підприємство може не отримати компенсацію за збитки внаслідок війни повною мірою. Так, ми зараз робимо експертизу по одному з ТОВ, у якому директор і власниця господарства одночасно є і ФОПом. Як фізособа-підприємець вона здає в оренду техніку своєму другому підприємству. У цьому разі нам довелося робити окрему автотоварознавчу експертизу на приватного підприємця, а економічну й будівельно-технічну — вже на ТОВ. 

Ви казали, що після отримання експертизи аграрій має звернутися до суду в Україні. 

— Так. Наразі на території України заарештовано активів російської федерації на близько 17 млрд доларів. Згідно з механізмами відшкодування спочатку відшкодовуватимуться збитки державі, цивільне населення буде у другій черзі, а бізнес — тільки в третій. Не дивно, що представники малого та середнього бізнесу побоюються, що суми відшкодувань будуть набагато меншими, ніж реальні втрати. Але є дещо інший механізм, що відшкодовуватиме не лише збитки, а й втрати, які зазнало господарство внаслідок відновлення. 

Розкажіть, будь-ласка, детальніше про цей механізм? 

— Ми співпрацюємо з міжнародними адвокатськими об’єднаннями у європейських країнах, які визнали факт російської збройної агресії проти України. На території цих держав уже є виявлені та заарештовані активи рф. Після позитивного рішення української Феміди через наших партнерів ми пропонуємо подавати позов до суду однієї з європейських країн. 

Відповідно до процедури, представників росії мають повідомити про провадження. Зазвичай це роблять адвокати, які супроводжують клієнта в судах. Якщо справа розглядається без участі представників рф, рішення ухвалюється в суді першої інстанції. Якщо ж представники росії все ж прийдуть на засідання, найшвидше, розглядатиметься ще апеляція та касація. 

Після рішень інстанцій у країні Європи, де було виграно суд, розпочинається відкриття виконавчого провадження і примусове стягнення коштів з арештованих активів рф і відшкодування збитків постраждалому. 

Господарства з яких регіонів України звертаються до вас по допомогу? 

— До нас звертаються аграрії з Харківської, Сумської, Чернігівської, Херсонської, Запорізької областей. По Харківщині та Херсонщині вже виграно перші суди в Україні й тепер наші партнери з міжнародного адвокатського об’єднання готують позови проти рф в судах європейських країн. 

Чи можуть скористатися Вашими послугами агропідприємства, що наразі перебувають на тимчасово окупованих територіях? 

— Так, ми вже співпрацюємо з такими агропідприємствами. Ми провели початковий збір документації втрачених активів на окупованих територіях і розпочали процес із підрахування збитків, а наші партнери готують матеріали для подальшого подання до судових інстанцій. Немає жодного сумніву в тому, що всі українські території будуть звільнені й росія заплатить за все горе, яке вона принесла нашій країні. Поки ж що потрібно робити все можливе, щоб пришвидшити нашу Перемогу!