Компанія «АгроРось» запропонує найкращі гібриди насіння ріпаку й навчить, як отримати вигоду від цієї досить ризикованої у вирощуванні культури
Розраховуй на врожай
Компанія «АгроРось» запропонує найкращі гібриди насіння ріпаку й навчить, як отримати вигоду від цієї досить ризикованої у вирощуванні культури.
Професійно й успішно виробляти та реалізовувати посівний матеріал до снаги далеко не кожній компанії. Для цього потрібно мати глибокі знан ня з агрономії й агрохімії, організувати дослідження гібридів, розробити оптимальну технологію захисту та підживлення. Усе це уміють, знають і забезпечують протягом більше ніж чверть століття фахівці компанії «АгроРось», яка входить до десятки найкращих дистриб’юторів в Україні насіння й засобів захисту рослин. В інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer засновник і генеральний директор ТОВ «АгроРось» Петро Євич розповів про експорто-орієнтовану культуру ріпак: його переваги й проблеми у вирощуванні, вплив технології на врожайність культури.
— Пане Петре, розкажіть, які вигоди та господарське значення має ріпак?
— Для аграріїв ріпак є однією з найприбутковіших культур, ціна на нього завжди хороша. Ця культура має багато переваг, але серед головних я виділив би три. По-перше, ріпак — це завжди ранні гроші. По-друге, ріпак є хорошим попередником для наступних культур, особливо зернових (озимої пшениці, ячменю й ін.). По-третє, рентабельність вирощування ріпаку шляхом запровадження інтенсивних технологій завжди висока.
Звичайно, як і в будь-якої культури, ріпак має недоліки — наприклад, те, що високоврожайні інтенсивні гібриди потребують значного контролю за шкідниками й хворобами.
— Які гібриди ріпаку пропонуєте аграріям і чи вони відповідають їх критеріям вибору?
— Рівень урожайності будь-якої культури великою мірою залежить від якості насіннєвого матеріалу. Адже, як свідчить народна мудрість: «Яке насіння, таке й покоління».
Тому для задоволення потреб аграріїв, які наразі є досить високими та жорсткими, ТОВ «АгроРось» продає насіння ріпаку провідних компаній світу — таких як NPZ, Monsanto, Limagrain, BASF, RAGT. Перелік гібридів, що ми реалізуємо, досить великий, із ним можна ознайомитися на нашому сайті чи дізнатись у розмові з менеджером компанії. Головні властивості, завдяки яким вони були відібрані нами та запропоновані до вирощування, — це, насамперед, висока врожайність і високий вміст олії, стійкість до вилягання та розтріскування стручків. Також усі гібриди характеризуються високою стійкістю до хвороб та інших несприятливих чинників.
Ми пропонуємо гібриди, які підходять для вирощування на всій території країни, у всіх ґрунтово-кліматичних зонах України, де культивують цю культуру. Де в серпні ідуть дощі — там сіють ріпак, не важливо Львівщина це чи Запоріжжя.
— Що порадите колегам у виборі гібридів, щоб їх склад був максимально адаптований до змін клімату?
— Насамперед треба ретельно підійти до вибору гібрида ріпаку, який підходить для висівання в конкретній ґрунтово-кліматичній зоні. В цьому можуть допомогти спеціалісти й агрономи нашої компанії, які врахують усі чинники, проаналізують їх і на підставі отриманих результатів порадять найоптимальніші варіанти.
Загалом слід вибирати гібриди за строками сівби, що підходять саме в цій зоні вирощування. У певних регіонах погодні умови змушують висівати ріпак у надранні строки, в інших регіонах, навпаки, через відсутність вологи в оптимальний період сівби відкладають на пізніші строки. Також часто виграють ті, хто сіяв ріпак у сухий ґрунт, чекаючи опадів.
Не рекомендую щороку робити ставку на один і той самий гібрид: один рік він може дати кращий урожай, але в інші роки — навпаки. Тому треба розподіляти ризики й підбирати кілька гібридів відповідно до їх розвитку, адаптивності й вимог до строків сівби.
— Розкажіть, яку технологію на ріпаку застосовуєте у своєму господарстві, щоб рослина могла розкрити свій потенціал урожайності, але не шкодила ґрунтам?
— Часто кажуть, що ріпак виносить багато поживних речовин, але така думка — хибна. Ця культура є цінним попередником. Разом із соломою ріпак залишає 50–70 кг діючої речовини азоту. Завдяки розвиненій кореневій системі культура добре дренажує ґрунт, забезпечує надходження й акумуляцію вологи в глибоких шарах. Тому ніякої шкоди ґрунту він не завдає, а, навпаки, покращує аерацію ґрунту, руйнує плужну підошву, структурує ґрунт. Крім того, добре розвинена коренева система культури сприяє зменшенню забур’яненості полів — тобто ріпак виступає як біофумігант. Як сидерат ріпак може сприяти збільшенню органічної речовини в ґрунті в кількості, еквівалентній внесенню 10–15 т/га гною.
Основний обробіток ґрунту, який ми застосовуємо на своїх полях, це оранка і поверхневий обробіток залежно від попередника. За основного обробітку вносимо 0,2–0,4 т ніфтроамофоски + сульфат амонію. Весною по мерзлоталому ґрунту — 150–300 л КАС (аміачна селітра 0,2–0,3 т). У період вегетації вносимо стимулятори росту й мікроелементи, а також бор у період бутонізації-цвітіння.
— Чи застосовуєте щось особливе в системі живлення, щоб допомогти рослинам вийти зі стресів, пов’язаних з заморозками, посухою тощо?
— Для виходу зі стресу ми починаємо обробіток ще восени, а саме: рістрегуляція, внесення мікроелементів і боротьба зі шкідниками.
Навесні обов’язково проводимо заходи для збереження вологи в посушливий період. Також працюємо з мікроелементами й амінокислотами, які підвищують стресостійкість рослин.
— Які важливі зміни відбулися в технології вирощування ріпаку?
— Останніми роками на ринку з’явилося багато нових інтенсивних гібридів ріпаку, серед яких є такі, що призначені для ранніх, середніх і пізніх строків сівби. Безперечно, агрономи тепер мають більший вибір. Разом із тим багато пропозицій може дезорієнтувати будь-кого, тому варто дослухатися до обґрунтованих рекомендацій фахівців, що пропонують не лише насіння, а й технологію вирощування, адаптовану до умов ґрунтово-кліматичної зони, у якій працює конкретне господарство.
Ще одна тенденція — багато агрономів почали застосовувати вологоутримувальні технології. За останні роки ринок також наповнився новітніми фунгіцидами, які ефективно забезпечують захист від хвороб.
— Петре Петровичу, з власного досвіду, яких найпоширеніших помилок у вирощуванні ріпаку допускаються агрономи?
— Технологія вирощування ріпаку, яку розробили й упровадили в компанії «АгроРось» разом із фірмами-виробниками, є твердим законом. Усі, хто її дотримується, мають хороші результати.
Хоча не слід забувати, що вирощування сільськогосподарських культур просто неба має свої ризики — град, морози, спека, що не сприяють підвищенню врожаю. Тому потрібно диверсифікувати ризики — зокрема, вирощуючи різні гібриди.
— Які новинки й цікаві пропозиції щодо ріпаку готуєте для фермерів?
— Компанії — виробники насіння NPZ, Monsanto, RAGT й інші пропонують ринку України багато гібридів: високоврожайних, стійких до низки хворо б, витривалих до морозів і спеки, які забезпечать найвищими прибутками наших сільгоспвиробників.
Наше підприємство щороку висіває ріпак на площі 450–500 га. Щороку ми експортуємо більше як 2000 тонн ріпаку І класу — це товарний ріпак. А продаємо як дистриб’ютор ТОВ «АгроРось» більше за 50 тис. посівних одиниць.
Щодо планів до нарощення посівних площ, то тут треба враховувати різні чинники. Усе залежатиме від ціни, що складеться на ринку, та погодних умов на момент сівби.
— Які правила успішного партнерства за більше як 25 років роботи виробила компанія «АгроРось»?
— Найголовніше в роботі з іноземними партнерами — це чітке виконання контрактів і стабільна робота. Бути надійним партнером для наших сільгоспвиробників й іноземних партнерів — це золоте правило в роботі ТОВ «АгроРось».
Лариса Степанушко
журнал The Ukrainian Farmer, липень 2020 року
Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі The Ukrainian Farmer та інтернет–сторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».